Fitness sporu yapan bireylerin stres ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of stress and happiness levels of individuals playing fitness sports
- Tez No: 817435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET TUTAR, Muammer. Fitness Sporu Yapan Bireylerin Stres ve Mutluluk Düzeylerinin İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ardahan, 2023. Mutluluk tarih boyunca bireylerin elde etmeye çalıştığı iyi hislerdir, stres ise insanların uzak durmaya çalıştığı kötü hislerdir. Günlük hayatımızda olumlu ve olumsuz durumlar bireyin stres ve mutluluk kaynaklarını meydana getirmektedir. Sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyen bireyler fitness ve spor alanıyla ilgilenmektedir. Araştırmamızda fitness sporu yapan bireylerin stres ve mutluluk düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 236 erkek ve 160 kadın olmak üzere toplam da 396 kişi üzerinde incelenmiştir. Araştırma verileri, kişisel bilgi formu, algılanan stres ölçeği ve mutluluk ölçeği çevrimiçi uygulama (Google Anket Formu) kullanılarak toplanmıştır. Ölçme araçlarından elde edilen veriler kullanılarak iç tutarlık katsayıları hesaplanmış olup araştırmanın güvenirliği incelenmiştir. Verilere yapılan uç değer analizi sonucunda anketten ele edilen puanlar ile istatistiksel analizler uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TUTAR Muammer. Investigation of Stress and Happiness Levels of Individuals Playing Fitness Sports, Master Thesis, Ardahan, 2023. Happiness is the good feelings that individuals have tried to achieve throughout history, while stress is the bad feelings that people have tried to stay away from. Positive and negative situations in our daily life create sources of stress and happiness for the individual. Individuals who want to have a healthy body are interested in fitness and sports. In our study, it was aimed to determine the stress and happiness levels of individuals who do fitness sports.The research was conducted on a total of 396 people, 236 men and 160 women, using simple random sampling method. Research data were collected using a personal information form, perceived stress scale and happiness scale online application (Google Questionnaire). The internal consistency coefficients were calculated using the data obtained from the measurement tools and the reliability of the research was examined. As a result of the extreme value analysis made on the data, the scores obtained from the questionnaire and statistical analyzes were applied. SPSS 24 package program was used in the analysis of the data.