Ukulelenin okul öncesi müzik eğitiminde kullanılabilirlik durumuna ilişkin öğretmen görüşleri ve değerlendirilmesi
Teachers' views and evaluations regarding the usability of the ukulele in early childhood music education
- Tez No: 817464
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİR TECİMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi kurumlarında çalışan ve derslerinde ukulele kullanan müzik öğretmenlerinin okul öncesi müzik eğitiminde eşlik çalgısı olarak ukulelenin kullanımına yönelik görüşlerini belirlemek ve değerlendirmektir. Araştırma genel tarama modelinde bir nitel araştırma deseni olan olgubilim (fenomenoloji) çalışmasıdır. Bu araştırmanın evrenini, Türkiye'deki okul öncesi kurumlarında çalışan ve derslerinde ukulele çalgısını kullanan müzik öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Türkiye'deki okul öncesi kurumlarında çalışan ve derslerinde ukulele kullanan; gönüllü ve ölçüt örnekleme ile seçilmiş olan 10 müzik öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama aracı araştırmacı tarafından hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorular, öğretmenlerin kişisel bilgilerine ilişkin 7, öğretmenlerin çalgı kullanımına ilişkin 5 ve ukulelenin okul öncesi müzik etkinliklerinde kullanımına ilişkin 15 olmak üzere toplam 27 sorudan ibarettir. Görüşme soruları araştırmacı tarafından Türkiye'deki okul öncesi kurumlarında çalışan 10 müzik öğretmenine telefon görüşmesi aracılığı ile sorulmuştur. Görüşme sırasında elde edilen veriler öğretmenlerden onay alınarak kayıt cihazı aracılığı ile kayıt altına alınmış ve daha sonra araştırmacı tarafından yazılı hale getirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin görüşlerinden elde edilen bulgular ışığında ukulelenin güncel, ekonomik, kolay taşınabilir, kolay öğrenilebilir ve çalınabilir, ideal bir solo/eşlik çalgısı olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca çocukların ilgisini çekmesi, çocuklarda yapabilirim duygusunu uyandırması, çocukların çalgı öğrenmeye olan motivasyonlarını olumlu yönde etkilemesi, çocukları kendi kendine müzik yapmaya teşvik etmesi, çocukların ses aralığına uygun olması gibi avantajları bakımından müzik öğretmeni adayları için ideal bir çalgı olabileceği saptanmıştır. Mevcut araştırmada yer alan görüşlerin ve benzer araştırmaların müzik öğretmenliği lisans programlarına bir ukulele programının dahil edilmesinin gerekliliğini vurgular nitelikte olduğu görülmüştür. Bu nedenle ukulele çalgısının öğretiminin üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin müzik öğretmenliği lisans programlarında okul öncesi müzik eğitimine yönelik bir seçmeli okul/eşlik çalgısı dersi olarak yer alması tavsiye edilmiştir. Ayrıca, ukulelenin geleceğin müzik öğretmenleri tarafından okul öncesi müzik eğitiminde kullanılabileceği gibi ilk ve ortaöğretimde de kolaylıkla ve etkili olarak bir eşlik çalgısı olarak da kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of music teachers working in preschool institutions and using the ukulele in their classes about their experiences on using ukulele as an accompanying instrument in preschool music education. The research is phenomenological study, which is a qualitative research design within the general exploratory model. The population of the study consisted of music teachers working in preschool institutions in Turkey and using the ukulele in their classes. The sample of the research consisted of 10 music teachers who volunteered and were selected through criterion sampling. The data collection tool used in the research was a semi-structured interview form prepared by the researcher. The semi-structured interview form consisted of a total of 27 questions, including 7 questions about teachers' personal information, 5 questions about instrument usage, and 15 questions about the use of the ukulele in preschool music activities. The interview questions were asked to 10 music teachers working in preschool institutions in Turkey through phone calls by the researcher. The data obtained during the interviews were recorded with the consent of the teachers using a recording device and later transcribed by the researcher. Content analysis was used as the data analysis method. Based on the findings obtained from the teachers, it was determined that the ukulele could be an ideal solo/accompaniment instrument for music teacher candidates due to its contemporary, affordable, portable, easy to learn and play, harmonic and solo nature; its ability to attract children's interest, evoke a sense of“I can”in children, positively influence children's motivation to learn an instrument, encourage children to make music on their own, and be suitable for children's vocal range. Additionally, the opinions presented in this study and similar research indicate the necessity of including a ukulele program in music education undergraduate programs. Therefore, it is recommended that the teaching of the ukulele be included as an elective school/accompaniment instrument course in music education undergraduate programs affiliated with the universities. In conclusion, the ukulele is believed to be suitable for preschool music education as well as being an effective accompaniment instrument in primary and secondary education, making it a valuable tool for the future music teachers.