Milletvekili seçilme yeterliliği
Election capacity of deputy
- Tez No: 81749
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET Yüksek lisans tez çalışmamızın konusunu ve başlığını oluşturan“Milletvekili Seçilme Yeterliliği”Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 76.maddesinde ve 10.06.1983 tarihli 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununda düzenlenmiştir. Milletvekili seçilmeye yeterliliği, doktrinimizde Prof. Dr. Oya Araslı dışında gayet yüzeysel biçimde ele alınmış, doğrudan bu konuyu inceleyen bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmamız süresince kaynaklan incelerken, kamu hukukunun bir çok dalı ile iç içe geçmiş, oldukça zengin bir konu ile karşı karşıya kaldığımızı anladık. Önümüze çıkan hukuksal sorunlar ve bunların çözümlerinin araştırılması ilgimizi daha da arttırdı. Bu ilgi ve konumuzun şaşırtıcı zenginliği, çalışmamızın hacmini, öngörümüzün dışına çıkarmıştır. Sonuçta siyasal temsil fikrini tarihsel süreç içerisinde doğuşu ve gelişmesi incelenirken, günümüzün yasal düzenlemeleri değerlendirilerek, düzenlemelerin yerindeliği tartışılmış ve karşılaşılan sorunlara çözümler bulunmaya gayret edilmiştir. 286
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Election Capacity of Deputy”that constitutes the subject and the title of our master thesis is arranged in the article 76 of Turkish Constitution and dated 10.06.1983, numbered 2839 Law of Election of Deputy. The election capacity of deputy, in our doctrine except Prof Dr. Oya Arash, had been taken up very superficially and there is no study about this subject that searches directly. During the study, while we scrutinize the sources, we have seen that we had faced with a rather rich subject which is interested in many branches of the Public Law. Legal problems that we confronted and investigations of their solutions have increased our interest This interest and astonishing richness of the subject have taken out our foresight in size of our study.So, while,we study the birth and the devolopment of the idea of political represantation in historical process,it had been argued whether the arrangenments were suitable or not and it had been tried tojind the solutions of the problems that we confronted with, by evaluating today's legal arrangements 287