Ortaokul 7.sınıf güneş sistemi ve ötesi konusunda disiplinler arası problem çözme etkinliklerinin yaratıcı problem çözme becerilerinin gelişimine etkisi
The impact of interdisciplinary problem-solving activities on creative problem-solving skills in middle school 7th grade: Solar system and beyond topic
  1. Tez No: 817483
  2. Yazar: SEVİM ALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 7.sınıf Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesi kazanımlarına uygun olarak geliştirilen disiplinler arası problem çözme etkinliklerinin öğrencilerin yaratıcı problem çözme becerilerinin gelişimi üzerine etkisini ve öğrencilerin uygulama ile ilgili görüşlerini belirlemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışması ile yürütülen bu araştırmanın çalışma grubu, 2021-2022 eğitim- öğretim yılı Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde yer alan bir ortaokulda öğrenim gören 35 adet 7.sınıf öğrencisidir. Araştırmacı tarafından öğrencilere, disiplinler arası problem çözme etkinlikleri 7 hafta boyunca uygulanmış ve veriler Yaratıcı Problem Çözme Etkinlik Formu, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Öz Değerlendirme Formu ve derse ait çalışma yaprakları aracılığı ile toplanmıştır. Yaratıcı problem çözme etkinlik formu verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Yaratıcı Problem Çözme Değerlendirme Rubriği, yarı yapılandırılmış görüşme formu verileri içerik analizi ve öz değerlendirme formu verileri ise betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre disiplinler arası problem çözme etkinliklerinin uygulanmasının öğrencilerin yaratıcı problem çözme becerilerini geliştirdiği, uygulamaya yönelik görüşlerinin olumlu olduğu ve astronomi konularında kavramsal anlamalarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the impact of interdisciplinary problem-solving activities developed in accordance with the objectives of the 7th-grade Solar System and Beyond unit on students' creative problem-solving skills and to identify students' opinions about the application. Conducted through the qualitative research method of case study, the research group consists of 35 7th-grade students studying in a middle school located in the Şahinbey district of Gaziantep province during the 2021-2022 academic year. The researcher applied interdisciplinary problem-solving activities to students for 7 weeks, and the data were collected through the Creative Problem-Solving Activity Form, Semi-Structured Interview Form, Self-Evaluation Form, and related study worksheets. The data from the Creative Problem-Solving Activity Form were analyzed using the Creative Problem-Solving Assessment Rubric developed by the researcher, the data from the semi-structured interview form were analyzed through content analysis, and the self-evaluation form data were analyzed using the descriptive analysis method. According to the research results, the implementation of interdisciplinary problem-solving activities was found to enhance students' creative problem-solving skills, their opinions regarding the application were positive, and it had a positive effect on their conceptual understanding of astronomy topics.