Yöneticilerde duygusal zekâ düzeyinin astların iş yapış becerilerine ve çalışan bağlılığına etkisi
The effect of emotional intelligence level of managers on the working skills and loyalty of employees
- Tez No: 817496
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Örgütlerin kullandığı yönetim yaklaşımları sanayi devrimi ve takip eden yüzyıllar içerisinde değişen ihtiyaçlar ile gelişmekte ve evrilmektedir. Çağımızda ise şirketler sadece IQ bazlı klasik yönetim anlayışından farklı arayışlar içerisindedir. Yüksek rekabetin olduğu sürekli değişen ve gelişen sistemlerde örgütlerin de buna uyum sağlaması gerekmektedir. Bunu sağlayabilecek ve örgütsel bağlılığı artıracak yönetim kapasitesi için duygusal zekanın önemi önemli çalışma konularındandır. Duygusal zekanın yönetim becerilerine etkileri birçok çalışmaya konu olmuştur. Peki, gerçekten çalışanların performansını yükseltmede duygusal zekası yüksek yöneticilerin rolü var mıdır? Duygusal zekası yüksek bir yönetici çalışan bağlılığını arttırır mı? Çalışanların yeteneklerini ortaya çıkarmada duygusal zekası yüksek yöneticilerin rolü var mıdır? Bu ve benzeri sorulara ışık tutmak için kurumsal bir işletmede çalışanlar ile nitel yöntem kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve çıkan veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The management approaches used by the organizations are developing and evolving with the changing needs in the industrial revolution and the following centuries. In our age, companies are in search of something different from the classical management approach based only on IQ. Organizations need to adapt at the systems that are constantly changing and developing where there is high competition. The importance of emotional intelligence for the management capacity that can improve adoption and increase organizational commitment is one of the important study subjects. The effects of emotional intelligence on management skills have been the subject of many studies. Do managers with high emotional intelligence really have a role in raising the performance of their employees? Does a manager with high emotional intelligence increase employee engagement? Do managers with high emotional intelligence have a role in revealing the talents of their employees? In order to shed light on these and similar questions, semi-structured interviews were conducted with the employees in a corporate enterprise using the qualitative method and afterwards the data were interpreted.