Sakarya Meydan Muharebesi'nin askeri stratejisi
Military strategy of Sakarya Field Battle
  1. Tez No: 817510
  2. Yazar: ONUR DİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
Sakarya Meydan Muharebesi, uygulanan askerî strateji bakımından istisnai özellikler gösteren bir harekâttır. Bu muharebe sırasında verilen“Hattın değil sathın savunulması”emri bu konuda en çok örnek gösterilen ve üzerinde durulan husus olmuştur. Bu emir ve onunla beraber uygulanan strateji zaman zaman, o tarihe kadar görülmemiş“Hareketli”ve“Derinlikte”savunmaya örnek bir uygulama olarak anılmıştır. Hatta bu stratejinin modern savunma konseptlerini de etkilediği belirtilerek günümüzde yaygın olarak bilinen“oynak”veya“aktif”savunmanın bir öncüsü olduğu şekilde tespitlere de rastlanılmaktadır. Sakarya Meydan Muharebesi'nin dikkati çeken bir diğer önemli yönü de Yunan ordusu geri bölge derinliğinde icra edilen harekât bakımında gösterdiği zenginliktir. Bu uygulamalar İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki yıllarda batılı askeri doktrinde“Derin Harekât”olarak da nitelendirilmektedir. Böylece bu muharebenin özgün niteliğinin kuşku götürmez bir gerçeklik olduğu anlaşılmaktadır. Burada akla gelen ilk soru,“Bu istisnai uygulamaların hayata geçirilmesindeki temel etken veya etkenlerin neler olabileceği?”sorusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Sakarya Field Battle constitutes a unique nature in the military history regarding the military strategy applied within. The well-known order of the Commander-in Chief, as to“defend the surface, not the line”given during this war has been the most exemplary and emphasized argument having been raised in this regard. This order and the pertaining strategy implemented along with it, have often been referred to as an exemplary application of“Mobile”and“Deep”defense, which had not been seen until that time in the military literature. It has even been elevated to the allegation that this strategy has mainly influenced the modern military defensive concepts, and it has played a role of precursor for the widely known contemporary doctrines of“Flexible”or“Active”defense. Whatever as the case could be defined, that a quite exceptional strategy was implemented in the Sakarya Field Battle remains as an unquestionable reality. However, the defense in depth is not the only aspect of the battle doctrine that makes the difference. Another unprecedented aspect of the Sakarya Field Battle is that the concept of deep operations in the Greek Army rear area, which was later recalled as“Deep Operations”after the Second World War. As such, it is concluded that the original character of this battle is an undoubted phenomena. The first question that comes to mind at this point is,“What could be the main factor or factors paving the way for the implementation of such exceptional practices?”