Sosyoekonomik değişkenler ile gösteriş tüketimi ilişkisi üzerine bir uygulama
A research on the relationship between socioeconomic variables and conspicuous consumption
  1. Tez No: 817530
  2. Yazar: FLORİNA DANİELA AVADANII
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tüketim hacmi dünya genelinde her yıl büyümekteyken tüketilen mal ve hizmetlerin tüketim amacı, bireyler için fonksiyonel bir amaç olmanın ötesine geçmiş ve birçok mal ve hizmet itibar görmek amacıyla da tüketilmeye başlanmıştır. Bu amaçla yapılan tüketim çeşidi gösteriş tüketimi olarak adlandırılmış, Thorstein Veblen'in Aylak Sınıfın Teorisi eseriyle literatüre kazandırılmıştır. Gösteriş tüketiminin daha üst sınıftan bireyleri temsil ettiği düşünülse de Veblen eserinde toplumun her kesiminden bireyin gösteriş tüketimi yaptığını öne sürmektedir. Bugün günümüzde de farklı sosyoekonomik düzeyden pek çok birey, kendi yaşam tarzını yansıtabilmek maksadıyla serbest zamanlarını nasıl geçirdiğini, hobilerini, gezip gördüğü yerleri, denediği farklı yiyecekleri çevresindeki bireylerle paylaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gösteriş tüketimini farklı sosyoekonomik değişkenler bağlamında incelemektir. Çalışmada öncelikle tüketimin sanayi devriminden günümüze evrilmesi incelenecek olup, ardından gösteriş tüketiminin kavramsal çerçevesi çizilecektir. Çalışmanın son bölümünde, Eskişehir ilinde yaşayan 302 kişiye anket çalışması yapılmış olup, oluşturulan hipotezlerin testi için t-testi, tek yönlü ANOVA ve iki Yönlü ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; ev sahibi olma durumuna, çalışılan sektöre, medeni duruma ve yaş gruplarına göre bireylerin gösteriş tüketimi eğilimleri arasında anlamlı farklılık varken, eğitim durumu, gelir düzeyindeki ve cinsiyet değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ancak en düşük gelir düzeyinde erkekler, bu gruptaki kadınlara göre daha fazla gösteriş tüketimi yapmaktayken, lisans mezunu bekarlar evlilere göre, yüksek okul mezunu evliler ise bekarlara göre daha fazla gösteriş tüketimi yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
While the volume of consumption is growing worldwide every year, the purpose of consuming goods and services has transcended mere functionality for individuals. Many goods and services are now consumed to gain social status. This type of consumption is referred to as conspicuous consumption, and Thorstein Veblen introduced The Theory Of The Leisure Class in his work. Although it is commonly believed that conspicuous consumption is practiced primarily by individuals from higher social classes, Veblen argues that individuals from all segments of society engage in conspicuous consumption. Today, people from different socioeconomic backgrounds share their leisure activities, hobbies, past travel experiences, and different foods they try in order to showcase their lifestyle to others. The aim of this study is to examine conspicuous consumption in the context of different socioeconomic variables. The study will first explore the evolution of consumption from the industrial revolution to the present, followed by the establishment of a conceptual framework for conspicuous consumption. In the final part of the study, a survey was conducted on 302 people residing in the Eskişehir province. The study used t-tests, one-way ANOVA, and twoway ANOVA analyses to test the formulated hypotheses. According to the research results, there is a significant difference in conspicuous consumption trends among individuals based on home ownership status, employment sector, marital status, and age groups. However, there is no statistically significant difference based on educational attainment, income, and gender variables In addition, while men at the lowest income level doing more conspicious consumption than women, singles with bachelor's degrees doing more conspicious consumptios than married people, and married people with college degrees doing more conspicious consumptios than singles.