E-spor etkinliklerinin spor turizmi kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of e-sports events within the scope of sports tourism
  1. Tez No: 817531
  2. Yazar: VELİ ULAŞ ASMADİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ OYA COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
E-spor bireylerin internet üzerinden ya da yan yana dijital oyun aracılığı ile rekabet ettikleri bir spor türüdür. Günümüzde ise dünyanın çeşitli ülkelerinde e-spor üzerine birçok organizasyon düzenlenmekte, insanlar bu organizasyonları yerinde takip edebilmek amacıyla spor turizmi seyahatleri gerçekleştirmektedirler. Çalışmanın amacı e-spor amacıyla yapılan bu organize seyahatleri bir turistik ürün kapsamında değerlendirmek ve Türkiye'nin bir aktör olarak turizm pazarındaki yerini almasını sağlamaktır. Bu amaçla, bireylerin e-spor izleme ve e-spor etkinliklerine katılma motivasyonları, etkinlikten beklentileri ve e-spor paket turu satın alma kararları araştırılmıştır. Anket yöntemi ile derlenen veriler yüzde frekans analizleri, faktör analizi, geçerlilik güvenirlik analizleri, etki ve fark testleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca bireylerin etkinlikten beklentilerinin e-spor paket turu satın almalarında aracılık rolü olup olmadığının anlaşılması amacıyla Hayes BK testi yapılmıştır. Bulgulara göre katılımcıların etkinlikten öncelikli beklentilerinin hizmet kalitesi, personel davranışları, ulaşılabilirlik, güvenlik ve ekstra aktiviteler olduğu; büyük bölümünün e-spor ile ilgili bir paket turu satın alma niyetinde oldukları ve etkinlikten beklentinin satın alma kararına kısmi aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucu dikkate alınarak bir e-spor paket turu oluşturulmasının Türkiye turizm pazarı için önemli olacağı düşünülmektedir. Tur hazırlanırken hizmet kalitesi, ulaşılabilirlik ve güvenlik faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ana etkinliğe ek olarak yan aktivitelerle tur içeriğinin desteklenmesi önerilmektedir. Bununla birlikte politika yapıcılara ve e-spor ile ilgili resmî kurumlara e-spor konusunda daha özenli ve etkili çalışmaları gerektiği önerilmektedir. E-sporun Türkiye turizm pazarında yer alabilmesi için tüm paydaşların sorumluluk alması ve e-spor vurgusunun daha sık yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Electronic sport is a type of sport in which individuals compete through digital games over the internet or side by side. Today, many organizations on e-sports are organized in various countries, and people travel to follow these organizations on-site as a type of sports tourism. The study aims to evaluate these organized travels for e-sports as a touristic product and ensure that Turkey takes its place in the tourism market as an actor. For this purpose, the motivations of individuals to watch e-sports and participate in e-sports events, their expectations from the event, and their purchasing decisions for e-sports package tours were investigated. The data compiled by the survey method were analyzed with percentage frequency analysis, factor analysis, validity and reliability analysis, and effect and difference tests. In addition, the Hayes BK test was conducted to understand whether the expectations of individuals from the event play a mediating role in purchasing e-sports package tours. According to the findings, the primary expectations of the participants from the event were service quality, personnel behaviors, accessibility, security, and extra activities; It has been determined that most of them intend to buy a package tour related to e-sports and that the expectation from the event has a partial mediation effect on the purchasing decision. Considering the research results, it is thought that creating an e-sports package tour will be important for the Turkish tourism market. While preparing the tour, service quality, accessibility, and safety factors should be considered. In addition to the main event, it is recommended to support the content of the tour with side activities. However, it is suggested that policymakers and official institutions related to e-sports should work more carefully and effectively on e-sports. For e-sports to take place in the Turkish tourism market, all stakeholders must take responsibility and emphasize e-sports more frequently.