Instagram fenomenlerinin, kullanıcıların satın alma davranışları üzerine etkisi: Türkiye ve Azerbaycan karşılaştırması
The effect of Instagram phenomens on users' purchase behaviors: A comparison of Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 817532
  2. Yazar: ULKAR ISAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ REHA DURUCASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sosyal medya, özellikle de Instagram her birimizin saatlerce vakit geçirdiği, sosyalleştiği yerlerden birine dönüştü. Instagram her geçen gün hayatımızın bir parçası olarak hem tüketiciler hem de işletmeler açısından günlük rutin yaşamın daha çok içinde yer almaktadır. Tüketiciler, her konuda hem ürün veya hizmetler üzerine hem de markalar hakkında araştırma yapmak ve bilgi edinmek amacıyla sosyal medya aracı olarak Instagram'ı bir kaynak olarak değerlendirmektedir. Instagram'da bulunan sosyal medya fenomenleri, günlük olarak ürün ve hizmetler hakkında bilgiler paylaşmaktadır. Yapılan bu araştırma ile Instagram sosyal medya fenomenlerinin, Türkiye'deki ve Azerbaycan'daki üniversite öğrencilerinin satın alma davranışı üzerine etkilerinin incelenmesi ve ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde pazarlama kavramı, tüketici davranışları, marka güveni ve dijital pazarlamaya geçiş konularının üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde ise dijital pazarlama araçları özellikle de sosyal medya fenomenleri ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın önemini kapsayan konularla ilgili olarak hipotezler ve sorular ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamında, sosyal medya fenomenlerinin iki ülkedeki üniversite öğrencilerinin satın alma davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla anket hazırlanmıştır. Bu anket çalışmasında Türkiye ve Azerbaycan arasında bir karşılaştırma söz konusu olduğu için, veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, iki ülke öğrencilerinin sosyal medya kullanım sürelerinde farklılıklar gözlenmemiş olsa da coğrafi ve kültürel açıdan farklılıkların, fenomenlerin öğrencilerin satın alma davranışlarına farklı etkilerinin olduğu görülmüştür. Her iki ülkede de sosyal medya fenomenlerinin, marka güveni üzerinde pozitif bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media, especially Instagram, has become one of the places where each of us spends hours and socializes. As a part of our lives, Instagram is more and more involved in daily routine life for both consumers and businesses. Consumers consider Instagram as a social media tool as a resource in order to research and obtain information about both products or services and brands in every subject. Social media phenomena on Instagram share information about products and services on a daily basis. With this research, it is aimed to examine and reveal the effects of Instagram social media phenomena on the purchasing behavior of university students in Turkey and Azerbaijan. In the first part of the study, the concept of marketing, consumer behavior, brand trust and the transition to digital marketing are emphasized. In the second part, a literature review was conducted on digital marketing tools, especially social media phenomena. Hypotheses and questions were put forward regarding the issues covering the importance of the research. Within the scope of the study, a questionnaire was prepared to determine the effect of social media phenomena on the purchasing behavior of university students in both countries. Since there is a comparison between Turkey and Azerbaijan in this survey study, the data were analyzed with the help of SPSS program. As a result of the analysis, although there were no differences in the duration of social media use of students from the two countries, it was seen that geographical and cultural differences and phenomena had different effects on students' purchasing behavior. It is concluded that social media phenomena have a positive effect on brand trust in both countries.