Kronik hastalığı olan yetişkinlerin sağlık okuryazarlığı ve öz etkililik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of health literacy and self-efficacy levels of individuals with chronic disease
  1. Tez No: 817589
  2. Yazar: BEYZA YILDIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; kronik hastalığı olan yetişkinlerin sağlık okuryazarlığı düzeyini ve öz etkililik düzeyini belirlemek ve kronik hastalığı olan yetişkin bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyi ile öz etkililik düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini; Ocak-Mart 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin acil servis ve dahiliye kliniklerine başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 288 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”ve“Kronik Hastalıklarda Öz-Etkililik Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this research; to determine the level of health literacy and self-efficacy of adults with chronic diseases and to examine the relationship between the level of health literacy and self-efficacy of adults with chronic diseases. Materials and Methods: The sample of the descriptive study; Between January and March 2023, 288 patients who applied to the Health Sciences University (SBU) Ankara Gülhane Training and Research Hospital adult emergency and internal medicine clinics and met the inclusion criteria of the study consisted of 288 patients. Research data were collected by face-to-face interview method using“Descriptive Information Form”,“Health Literacy Scale”and“Self-Efficacy Scale in Chronic Diseases”.