Pandemi kaygısı ile anne bebek bağlanması ve postpartum depresyon arasındaki ilişki
The relationship between pandemic anxiety and mother-baby battle and postpartum depression
  1. Tez No: 817634
  2. Yazar: SERAP KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT YILAR ERKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Pandemi kaygısı ile anne bebek bağlanması ve postpartum depresyon arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte dizayn edilmiştir. Araştırma Gaziantep İlinin Şehitkamil İlçesinde bulunan 5 Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) Ocak 2022- Nisan 2022 tarihleri arasında çalışma izinleri ve etik kurul onayı alındıktan sonra yapılmıştır. Örneklem sayısının belirlenmesinde evreni bilinen örneklem hesaplama yöntemi kullanılmıştır ve çalışma 413 anne ile yürütülmüştür. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği, Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından, annelere araştırmanın amacına ve anket formuna yönelik bilgi verildikten sonra, yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırma da annelerin %13.6'sının gebelik döneminde COVID-19 geçirdiği, %36.1'inin COVID-19 enfeksiyonuna bağlı olarak karantinada kaldığı, %21.1'inin ailesinde COVID-19 enfeksiyonuna bağlı kayıp yaşandığı ve %46.5'inin COVID-19 aşısı yaptırmadığı belirlenmiştir. Annelerin EDDÖ puan ortalaması 11.85±6.86, ABBÖ puan ortalaması 3.48±3.92 ve KAÖ puan ortalaması 3.77±5.18 olarak bulunmuştur. KAÖ'nin kesim puanı ≥ 5 alındığında annlerin %32'sinin; ≥9 alındığında ise %18.2'sinin koronavirüs anksiyetesine sahip olduğu; EDDÖ kesme noktasına göre (12) annelerin %52.1'inin pospartum depresyon açısından risk altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which was conducted to determine the relationship between pandemic anxiety and mother-baby attachment, and postpartum depression, was designed as descriptive and relationship-seeking. The research was conducted in 5 Family Health Centers (FHC) in Gaziantep Province, Şehitkamil District, between January 2022 and April 2022, after obtaining work permits and ethics committee approval. The sample calculation method, whose universe is known, was used to determine the number of samples, and the study was carried out with 413 mothers. Research data were collected using the Introductory Information Form, the Edinburgh Postpartum Depression Scale, the Mother-Infant Attachment Scale, and the Coronavirus Anxiety Scale. The researcher collected the data through face-to-face interviews after the mothers were informed about the purpose of the research and the questionnaire. In the study, 13.6% of the mothers had COVID-19 during pregnancy, 36.1% remained in quarantine due to COVID-19 infection, 21.1% had a family loss due to COVID-19 infection, and 46.5% It was determined that, did not have COVID-19 vaccine. The mothers' mean EPDS score was 11.85±6.86, the mean ABBÖ score was 3.48±3.92, and the mean CAI score was 3.77±5.18. When the CAI cutoff score was ≥ 5, 32% of the mothers; If ≥9 is taken, 18.2% of them have coronavirus anxiety; According to the EPDS cut-off point (12), 52.1% of the mothers were found to be at risk for postpartum depression.