Fama and French three factor asset pricing model with two new factors: A case from Istanbul Stock Exchange
İki yeni faktörle Fama ve French üç faktörlü varlık fiyatlandırma modeli: Borsa İstanbul'dan bir uygulama
- Tez No: 817655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KULALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, finans yöneticilerinin ve yatırımcıların, yatırım stratejilerini oluştururken risk ve getiri ilişkisini kurmalarında, getirilerini maksimize etmelerinde ve rasyonel karar vermelerinde destek niteliğinde bilgi üretmektir. Fama ve French (1993) üç faktörlü varlık fiyatlandırma modeli 30 yıl sonra, ABD Borsasında risk-getiri arasındaki korelasyonu saptamada geleneksel Sermaye Varlık Fiyatlandırma Modeli'ne (CAPM) göre daha iyi performansı nedeniyle önemli ölçüde dikkat çekmiştir. Bu çalışmanın iki temel hedefi, Fama French (F&F) üç faktörlü varlık fiyatlandırma modelinin (FF3F) BIST (Borsa İstanbul) üzerindeki geçerliliğini test etmek ve getiriyi açıklama gücünü belirlemektir. Bir diğer hedef ise, FF3F varlık fiyatlandırma modelinde kullanılan geleneksel faktörlere (piyasa riski, büyüklüğü ve değeri) ek olarak, işlem hacmi ve döviz kuru faktörlerini modele eklemektir. Araştırmanın verileri, BIST-100'de işlem gören 70 firmaya ilişkin, Ocak 2010 ile Aralık 2019 tarihleri arasında günlük frekanslı olarak elde edilmiştir. Ana veri kaynağı Thomson Reuters Veri tabanı ve TCMB veri portalıdır. Araştırmada yöntem olarak doğrusal regresyon model tahmini kullanılmıştır. Fama ve French'in (1993) modelinin geçerliliğini test etmek ve üç faktörlü modele işlem hacmi ve döviz kuru olmak üzere iki yeni faktör eklenerek modelin geçerliliği tekrar test edilmiştir. Tahmin edilen modellerden elde edilen bulgulara göre FF3F modelinin Borsa İstanbul'da geçerli olduğu ve BIST-100'deki portföy getirilerini etkin bir şekilde açıkladığı sonucuna varılmıştır. Bu geçerliliğe dayanılarak, araştırmada FF3F modeline dahil edilmesi önerilen işlem hacmi ve döviz kuru faktörlerinin, portföy getirilerini açıklamada önemli bir etkiye sahip oldukları ampirik olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Main objective of this research is facilitating financial managers and investors to make appropriate analysis of the risk and return relationship of their investment strategies and enabling them to make rational decisions to maximize their returns. After 30 years, the Fama and French (1993) three-factor model attracted significant attention for its better performance over the conventional Capital Asset Pricing Model (CAPM) in capturing the correlation between risk-return in a sample of U.S. stock market. Based on this, two primary objectives of this study are to determine its validity and to test the Fama French (F&F) three-factor (FF3F) model's performance on the BIST (Istanbul Stock Exchange). Furthermore, another objective is to add trading volume and exchange rate along with the conventional factors used in the FF3F asset pricing model (market risk, size, and value). The data is obtained from 70 listed firms in BIST-100 between January 2010 and December 2019, and the frequency of the data is daily. The main data source is the Thomson Reuters Database and TCMB data portal. The method in this research is linear regression. According to findings we can conclude that the FF3F model is valid in the Istanbul Stock Exchange. Besides, based on empirical evidence, the proposed model with two additional factors (trading volume and exchange rate) is also valid and have substantial impact on portfolio returns.