Hz.Peygamberin siretiyle ilgili mevzu haberlerin tarihi değeri
Historical value of phoney gens that interested in noble messenger's life
  1. Tez No: 81770
  2. Yazar: ŞABAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ HİZMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
öz, Şaban, Hz. Peygamberin Siretiyle İlgili Mevzu Haberlerin Tarihi Değeri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Sabri HİZMETLİ, IV-162 s. ÖZET Hz. Peygamber (SAV)'in siretiyle ilgili mevzu haberleri, nübüvetten önce ve sonrasıyla Mekke dönemi ve Medine dönemi olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Resulullah (SAV)'in peygamberlikten önceki hayatı ile ilgili nakledilen mevzu haberlerde ehl-i kitap kültürünün, nübüvetten sonraki Mekke dönemi ile alakalı mevzu haberlerde ilerki dönemlerin mezheplerinin ve İslam düşmanlarının, Medine dönemini konu alan mevzu haberlerde ise siyasi ve itikadı mezhep ve grupların kendi aralarındaki mücadeleleri etkili olmuştur. Bir haberin mevzûluğunun ortaya konulabilmesi için, sened ve metnin birbirinden ayrılmaksızın tenkidinin yapılması gerekmektedir. Mevzu haberlerin sahihlerinden ayrılması gerekliliğinin iki önemli nedeni vardır. Birinci neden; İslam inancının hurafeler, israiliyat ve efsaneler yığınlarından kurtarılarak sahih sünnetin gerçek çehresi ile insanlığa tanıtılmasıdır. İkinci nedeni ise; İslam tarihçiliği açısındandır. Tarihi malumatla ilgili olarak eldeki materyaller bazen tarihçiyi, arzu ettiği kesin bilgiye ulaştırmazken, bazen de muğlak bir takım noktalar bırakmaktadır. Ele geçirebildiği her türlü malzemeyi kullanma durumunda bulunan tarihçinin, uyduranın döneminin siyasi, itikadi, sosyal ve hatta iktisadi hayatının izlerini taşıyan mevzu haberlerde elde edilebilecek malumatlardan faydalanmaması olanaksızdır. Hadis, tarih ve tefsir kitaplarında dağınık şekilde yer alan mevzu haberlerden hareketle bazı sonuçlara ulaşmak için, haberin kimler tarafından niçin uydurulduğunun ve ne zaman, nerede uydurulduğunun tespit edilmesinin büyük önemi vardır. İmkanlar ölçüsünde bu tespitlerin yapılmasını mütakip, söz konusu haberden satırlar arasına gizlenmiş olan bilgilere ya da ipuçlarına ulaşılabilir. Neticede, dönemin siyasi, sosyal, dini - mezhebi ortamı ile fikri hareketlerin oluşum ve gelişim süreçlerinin takibinde mevzu haberlerden faydalanmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is possible to divide in two the phoney gens about prophet's life; being with earlier and later prophethood and meccan period and medinan period. In the earlier prophethood of messenger of God the phoney gens about the culture of People of Book and, in the later prophethood in meccan period about the latest periods' religion and enemity of Islam, and also in the Medinan period the struggle between political and faith groqps and religion is influential on these phoney gens. It is necessary to criticise the imputation and text, without seperate oneself from, to put forward the superstition report. There are two important reasons to seperate the phoney gens and trues. The first reason to introduce to humankind the faith of Islam, to rescued from the heap of legends and superstitions, with the real countenance of genuine principle of prophet. The second reason is the direction of Islamic History. Sometimes the existing materials about historical information do not reach the historian to his desire certain information and sometimes leaves some close points. It is impossible for a historion, who gets hold of every documents, to use the phoney gens about political, faithful, social and also economic life of invertors period. It has a big importance to establish when, where, by whom and for what reason these documents were invented to reach some insults to departure by phoney gens to presents some dispersed form in tradition, history and tpfsir books. After establishments in possibilites can reach the clauses or possible to use these phoney gens by following of the development of çonsept process with the political, social, relation and religion situation of the period. i'iiALJj^-"*