Multipar gebelerin gebelikte emzirme ve tandem emzirme konusundaki düşünceleri ve etkileyen faktörler
Thoughts of multiparal pregnancy on breastfeeding and tandem breastfeeding and affecting factors
  1. Tez No: 817695
  2. Yazar: EBRU SADIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT YILAR ERKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışma, bir ilçe devlet hastanesinin NST polikliniğine başvuran multipar gebelerin gebelikte emzirme ve tandem emzirmeye yönelik görüşlerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Mart – Mayıs 2022 tarihleri arasında NST polikliniğe başvuran 300 multipar gebe oluşturmuş ve 271 gebe ile çalışma yürütülmüştür. Araştırma verileri araştırmacı tarafından oluşturulan bir anket formu aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical package for the Social Sciences) istatistik 25.0 paket programı kullanılarak iststistiksel analizlerde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Chi-Square, Fisher's Exact Perason, t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmada gebelerin çoğunluğu bebeğin 6 ay sadece anne sütü almasının ve 2 yaşına kadar da emzirmenin sürdürülmesinin gerektiğini belirtmiştir. Gebelerin çok az bir kısmının gebeliklerinde emzirmeye devam ettiği, çoğunluğunun anne sütünün yetersiz olmasından ve bebeğin kendisinin bırakmasından kaynaklı emzirmeye devam etmediği belirlenmiştir. Gebelerin az bir kısmı gebelikte emzirmeye devam edilmesinin gerektiğini ve bu gebelerin %47.3'ü sağlık personelinin (doktor/ebe/hemşire) emzirmeyi bırakması gerektiğini söyleyene kadar emzirmeye devam edeceklerini belirtmişleridir. Bunun yanında gebelerin çoğunluğu gebelikte emzirmenin anneye, gebeliğe ve anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararının olmayacağı, az bir kısmının ise gebelikte emzirmenin erken doğum/düşüğe neden olabileceğini ve anne karnındaki bebeğin vitaminsiz kalıp/beslenemeyeceği düşüncesinde oldukları belirlenmiştir. Gebelerin %28.4'nün emzirme döneminde gebe kaldığı ve bu gebelerin yarıdan fazlasının gebe olduğunu anladıktan sonra emzirmeye devam ettiklerini; bu sürenin ortalama 1-13. haftalar arasında olduğu görülmüştür. Gebelerin %40.3'ünün doktor/ebe/hemşireye kaynaklı, %48.0'inin ise yakın çevresi kaynaklı gebelikte emzirmeyi sonlandırdıkları ve gebelikte emzirmeleri hakkında sağlık personelinin %58.4'ünün tepkisinin kararsız olduğu belirlenmiştir. Çalışmada gebelerin %28.8'sinin tandem emzirmeyi bildikleri, tandem emzirmeyi bilenlerin %33.3'ü tandem emzirmeyi doktor/ebe/hemşirelerden öğrendikleri belirlenmiştir. Çalışmaya katılan tüm gebelerin sadece %10'unun; şu anki gebeliklerinde emziren annelerin ise dörtte birinin tandem emzirmeyi düşündükleri ve doğumdan sonra emzirme döneminde tekrar gebe kalmaları durumda ise çoğunluğunun emzirmeye devam etmeyecekleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive type to determine the views of multiparous pregnant women who applied to the NST outpatient clinic of a district state hospital about breastfeeding and tandem breastfeeding during pregnancy and the factors affecting it. The population of the study consisted of 300 multiparous pregnant women who applied to the NST outpatient clinic between March and May 2022, and the study was conducted with 271 pregnant women. Research data were collected face to face through a questionnaire created by the researcher. The data obtained from the research were used in statistical analysis using SPSS (Statistical package for the Social Sciences) 25.0 package program, and number, percentage, mean, standard deviation, Chi-Square, Fisher's Exact Perason, t test and Mann Whitney U test were used. In the study, most of the pregnant women stated that the baby should receive only breast milk for 6 months and breastfeeding should be continued until the age of 2 years. It was determined that very few of the pregnant women continued to breastfeed during their pregnancies, and the majority of them did not continue to breastfeed due to insufficient breast milk and the baby's own abandonment. Few of the pregnant women stated that breastfeeding should be continued during pregnancy and 47.3% of these pregnant women stated that they would continue breastfeeding until the health personnel (doctor/midwife/nurse) said that they should stop breastfeeding. In addition, it was determined that most of the pregnant women thought that breastfeeding during pregnancy would not cause any harm to the mother, pregnancy and the baby in the mother's womb, while a few of them thought that breastfeeding during pregnancy may cause premature birth/abortion and the baby in the mother's womb cannot stay/feed without vitamins. 28.4% of the pregnant women became pregnant during the breastfeeding period and more than half of these pregnant women continued to breastfeed after realizing that they were pregnant; The average of this period is 1-13. observed between weeks. It was determined that 40.3% of the pregnants stopped breastfeeding due to the doctor/midwife/nurse, 48.0% of them were caused by their close relatives and 58.4% of the health personnel were undecided about their breastfeeding during pregnancy. In the study, it was determined that 28.8% of the pregnant women knew about tandem breastfeeding, and 33.3% of those who knew tandem breastfeeding learned tandem breastfeeding from doctors/midwives/nurses. Only 10% of all pregnant women participating in the study; It has been determined that one fourth of the mothers who are breastfeeding in their current pregnancies consider tandem breastfeeding and if they become pregnant again during the breastfeeding period after the birth, the majority of them will not continue to breastfeed.