Bilim dili ve oluşumu: Almanca ve Türkçe özelinde
- Tez No: 81771
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
106 ÖZET Bu yüksek lisans araştırması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, dil-kültür- düşünce ve bilim dörtlüsü arasındaki ilişkiler kuramsal çerçevede incelenmiş ve sonuçlar doğrultusunda bir bilim dili tanımı ortaya konmuştur. Buna göre bilim dili, oluşturulan bilim modelindeki değişkenleri birbirine bağlayan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu temel değişkenler bilimsel üretimi ve bilgi ile teknolojinin yaygınlığını sağlayan bilim üretimi- kullanımı. bilim eğitimi, bilim yönetimi, bilim etiği ve bilimcidir, ikinci bölümde, Alman kültür tarihi ışığında dil tarihi ve bilim tarihi ele alınmış, bunlar çerçevesinde Alman bilim dilinin gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, aynı araştırma çizgisi Türkiye ve Türkçe konusunda izlenmiştir. İki ülkenin kültür, dil, bilim gelişimleri karşılaştırmalı olarak dördüncü bölümde ele alınmış, elde edilen bulgular burada yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde ise, bilim modeline dayanılarak genel bir sonuç çıkarılmış, bundan hareketle önerilerde bulunulmuştur. Öneriler özetle şöyledir: 1. Anadili bilincinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun için ilgili yasal düzenlemelerin değişmesi koşuldur. Ayrıca, çocuk ve genç yazınını geliştirmeye önem verilmelidir. 2. Ulusallaşma sürecinin tüm gereklerini henüz yerine getiremeyen Türkiye, bir bilim ve teknoloji politikası oluşturmalı, ilke olarak da olanaklar el verdiğince küreselleşme olgusundan uzak durmalı ve sosyal bilimlere ağırlık vermelidir. Ayrıca, bu politikanın istikrarsızlıklardan uzak kalabilmesi sağlanmalı; başka bir deyişle bilim üretimi ve yönetiminin özerk olması için gereken girişimlerde bulunulmalıdır. 3. Yazı dilinin bir an önce ölçünleşmesi ve yaygınlaşması gereklidir. 4. Bilim eğitimi kesinlikle anadilinde gerçekleştirilmelidir. 5. Bunun yaranda terim çalışmalarına da girilmelidir.
Özet (Çeviri)
107 ABSRACT The present master's thesis consist of four section. In the first section, interrelations among language, cultur, thought and science have been studied within a theoritical framework and a definiton of science language has been put forward in line with the findings. According to this, science language is a concept that connects variables with in the scientific model established. These basic variable are scientific production-consumption, scientific education, scientific management, scientific ethics and scientist, all of which launch scientific production and knowledge, and the prevalence of technology. In the second section we take history of language and history of science into consideration under the light of the history of German culture and also study the developmental stage of German science language. In the third section, the same line of study has applied for Turkey and Turkish. The development stages of both countries have been compared in the fourth section and the data obtained have been commented on. In the final section, a general conclusion has been drawn by depending on the science model and several suggestion have been put forward. These suggestions are, in sum, as fallows: 1. It is essential that mother tongue awareness is improved. To this aim, it is a must legal arrangements are made. Also, emphasis should be given on improwing child and young literature. 2. Turkey, which has yet not been able to meet all the requirements of nationalisation process, needs to set up a science and technology policy and, as a priciple, should keep as far from the globalisation trend as possible and should give importance to social sciences. Moreower, this policy should be kept free from instabilities; in other words, essential measures need to be taken so that science production and menagement can be independent. 3. Written language should be standardised and made widespread immediately. 4. The medium of scientific education must only be the mother tongue. 5. Alongside with these, studies on terminology need to be initiated.