Türkiye ve Azerbaycan'da Covid-19 döneminde besin takviyesi tüketiminin incelenmesi
Investigation of dietary supplement consumption in Turkey and Azerbaijan in the period of Covid-19
  1. Tez No: 817713
  2. Yazar: SALSABEEL ALSHABIB KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Takviye edici besinler, kişinin diyetine ekstra besin takviyesi sağlamak için yapılmış bir üründür. Genel sağlığın geliştirilmesine ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olabilmektedir, bu da COVID-19 salgını sırasında yardımcı olabilmektedir. Çalışmada, pandemi sürecinde Türkiye ve Azerbaycan'da yaşayan bireylerde besin takviye kullanımı tüketiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye ve Azerbaycan'da yaşayan 18 yaş ve üzeri bireyler oluşturmaktadır ve her ülkeden 70'er gönüllü olmak üzere eşit cinsiyet dağılımı ile toplam 140 gönüllü katılmıştır. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Katılımcılara ait sosyodemografik verilerin ve besin takviyesi kullanımı yüz yüze görüşülerek bir anket formu kullanarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiş ve (p0.05). Bireylerin ülkelerine göre Covid-19 döneminde besin takviyesi kullanma durumları arasında farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Covid-19 döneminde her iki ülkede de bireylerin en fazla kullandıkları besin takviyelerinin sırasıyla C vitamini, D vitamini, multivitamin ve B12 vitamini olduğu, en az kullandıkları besin takviyelerinin ise sırasıyla folik asit, selenyum, probiyotik ve protein/AA tozları olduğu bulunmuştur(p>0.05). Besin takviyesi genel kullanım dururumu, kullanım sıkılığı ve Covid-19 döneminde kullanım dururumu ile yaş ve gelir düzeyi ilişkileri incelendiğinde her iki ülkede de istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki olmadığı görülmektedir (p>0.05). Besin takviyeleri sağlıklı ve dengeli bir diyetin yerine geçemez. Takviyeler, diyetimizdeki potansiyel besin boşluklarını doldurmak içindir. Takviyeler belirli durumlar için faydalı olabilirken, mümkün olduğunca tüm gıdalardan besin elde etmeye öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Food supplements are products made to provide one's diet an extra boost of nutrients. They can assist overall health promotion and immune system bolstering, which may be helpful during the COVID-19 pandemic. In this study, it was aimed to determine the relationship between nutritional supplement use in individuals living in Turkey and Azerbaijan during the COVID-19 pandemic. The sampling of this study consists of individuals aged 18 and above living in Türkiye and Azerbaijan a total of 140 volunteers, 70 from each country, participated, with equal gender distribution. Participants were selected using the snowball sampling method, and both socio-demographic data and the use of nutritional supplements were collected through face-to-face interviews using a survey. The collected data were analyzed using the SPSS 22.0 program, with statistical significance set at (p0.05). There was no significant difference in supplement use during the pandemic between the two countries(p>0.05). Vitamin C, D, multivitamins, and B12 were the most commonly used supplements, while folic acid, selenium, probiotics, and protein/AA powders were used less frequently (p>0.05). The study didn't find significant relationships between supplement use and age or income level during the pandemic (p>0.05). Nutritional supplements do not replace a healthy and balanced diet. Supplements are meant to fill potential nutrient gaps in our diet. While supplements may be beneficial for certain conditions, priority should be given to obtaining nutrients from whole foods whenever possible.