25-65 yaş arası öğretmenlerin gürültüye bağlı işitme kayıplarının saf ses odyometri testi ile değerlendirilmesi ve konuşmayı ayırt etme skorlarının incelenmesi
Evaluation of noise-related hearing loss of teachers aged 25-65 with pure voice audiometry test and examination of speech deciphering scores
  1. Tez No: 817725
  2. Yazar: SEYYİD SELÇUK KUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT YÖNDEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, gürültüye maruz kalan öğretmenlerin işitsel sistemlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak, Gümüşhane ilinde yer alan ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 25-65 yaş aralığında 35 öğretmen ile 35 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada öğretmenlerin işitme kalitesi, konuşma algısı ve uzaysal algı becerileri değerlendirilmiştir. Odyolojik değerlendirme amacıyla KUİK ölçeği, saf ses odyometrisi ve konuşma odyometrisi testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the auditory systems of teachers exposed to noise. In line with the research objective, 35 teachers between the ages of 25-65 working in primary, middle, and high schools in Gümüşhane province, along with 35 healthy individuals, were included in the study. The evaluation focused on the teachers' hearing quality, speech perception, and spatial perception skills. The KUİK scale, pure-tone audiometry, and speech audiometry tests were employed for audiological assessment.