Irak Thı-Qar ilinde tonsilitli hastalarda immünopatolojik pro-inflamatuar ve antiinflamatuar sitokin ve interlökinin araştırması
Study of immunopathological pro -inflammatory and anti- inflammatory cytokine and interleukin in patient with tonsillitis in Thi-Qar provence Iraq
- Tez No: 817936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, DOÇ. DR. HAZAR SHAKİR SALEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, tonsillit hastalarında pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokinlerin immünopatolojik rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Thi-Qar şehrindeki hastanelerde tonsillit ile enfekte olarak Nisan-Haziran 2022 tarihleri arasında120 hasta rapor edilmiştir. Deneysel çalışma Irak'ın Thi-Qar ilindeki özel laboratuvarlarda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu kontrol grubu (40 sağlıklı gönüllü) ve hasta grubu (80 tonsillit hastası) olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the immunopathologic role of pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokines in patients with tonsillitis. Between April and June 2022, 120 patients infected with tonsillitis were reported in hospitals in Thi-Qar city. The experimental study was conducted in private laboratories in Thi-Qar province, Iraq. The study group was divided into a control group (40 healthy volunteers) and a patient group (80 tonsillitis patients).