Çiftçilerin ekim için hububat seçiminde etkin rol oynayan faktörlerin Dematel yöntemi ile değerlendirilmesi: (Konya ili örneği)
Evaluation of the factors playing an effective role in farmers' selection of cereals for sowing by Dematel method: (The case of Konya province)
  1. Tez No: 817943
  2. Yazar: İSMAİL EMRE ÖZENSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye'nin tarım sektörü, çeşitli ürünlerin üretimine uygun iklim ve toprak özelliklerine sahip olmasıyla önemli bir ekonomik sektördür ve iç Anadolu bölgesinde yer alan Konya, tarımsal faaliyetler açısından önemli bir şehirdir. Konya, iklim ve toprak yapısıyla tarıma uygun bir ortam sunmakta olup, hububat üretimi açısından öne çıkmakta olup, buğday, arpa, mısır ve yulaf gibi tahıllar Konya'da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Özellikle buğday üretimi ön plandadır ve Konya'nın toplam buğday üretiminde önemli bir payı bulunmaktadır. Tarım alanlarının geniş olması nedeniyle büyük ölçekli tarım işletmeleri olduğu gibi küçük ölçekli aile işletmeleri de bulunmaktadır. Konya Ovası, tarım arazisi bakımından verimlidir ve hububat üretimi için ideal bir bölgedir. Tarımsal araştırmalar ve teknolojik gelişmeler, Konya Ovası'nda yapılan hububat üretiminde verimliliği artırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, tarımda hububat seçimini etkileyen faktörlerin analiz edilmesi için Dematel yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, faktörler arasındaki ilişkileri anlamak ve önem sıralaması yapmak için kullanılan bir analitik yöntemdir. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda sermaye, emek, girişimci ve doğal kaynak faktörlerinin en önemli faktörler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca üretim faktörlerinin tarımda büyük öneme sahip olduğu ve iklim, yer şekilleri, sulama, gübreleme, makineleşme ve rekolte faktörlerinin diğer faktörlerden etkilendiği gözlemlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda, tarım politikalarının çiftçiler üzerindeki etkisinin anlaşılması ve tarım sektörünün çiftçilerle ilgili politikalarını geliştirmek için önemli bir araç olmayı hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's agricultural sector is an important economic sector with its climate and soil characteristics suitable for the production of various products. Konya, located in the Central Anatolia region, is an important city in terms of agricultural activities. Konya offers a suitable environment for agriculture with its climate and soil structure and stands out in terms of cereal production. Cereals such as wheat, barley, corn and oats are widely grown in Konya. Especially wheat production is at the forefront and Konya has a significant share in total wheat production. Due to the large agricultural areas, there are large-scale agricultural enterprises as well as small-scale family enterprises. Konya Plain is fertile in terms of agricultural land and is an ideal region for grain production. Agricultural researches and technological developments are used to increase productivity in grain production in Konya Plain. In this study, Dematel method was used to analyse the factors affecting grain selection in agriculture. This method is an analytical method used to understand the relationships between factors and to rank their importance. As a result of the evaluations made by the experts, it was determined that capital, labour, entrepreneur and natural resource factors are the most important factors. It is also observed that production factors are of great importance in agriculture and climate, landforms, irrigation, fertilisation, mechanisation and yield are influenced by other factors. As a result of the analysis, it aims to be an important tool to understand the impact of agricultural policies on farmers and to improve the policies of the agricultural sector related to farmers.