İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme becerilerinin manipülatifler kullanılarak problem çözme sürecinde incelenmesi
Examination of proportional reasoning skills of primary school 4th grade students in the process of problem solving using manipulatives
- Tez No: 817965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme süreçlerini incelemektir. Bu nedenle araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının Ankara ilindeki Osmangazi İlkokulunda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Orantısal Akıl Yürütme Beceri Testi ile klinik görüşme formu kullanılmıştır. Öncelikle 100 öğrenciye Orantısal Akıl Yürütme Beceri Testi uygulanmıştır. Bu test için t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. İkinci aşamada her düzeyden seçilen 30 öğrenci ile klinik görüşme yapılmıştır. Bu görüşmelerde öğrencilere beceri testinden seçilen farklı problemler sorulmuş ve bu problemleri manipülatif kullanarak çözmeleri istenmiştir. Manipülatif olarak MathLearningCenter uygulaması tercih edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler analiz edildiğinde manipülatif kullanmadan öğrencilerin duygusal cevap verme, veri ihmali, birim oran, denk kesir stratejilerini kullandıkları görülmüştür. MathLearningCenter uygulaması kullanıldıktan sonra öğrenciler daha önceki stratejilerin birçoğundan vazgeçerek birim oran stratejisini tercih etmişlerdir. Orantısal akıl yürütme becerisinin ilkokul öğretim programında yer almasa dahi erken dönemde öğrencilerde var olduğu ve geliştirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the proportional reasoning processes of primary school 4th grade students. For this reason, the case study model, one of the qualitative research methods, was used in the research. 4th grade students studying at Osmangazi Primary School in Ankara in the 2022-2023 academic year participated in the research. Proportional Reasoning Skill test and clinical interview form were used as data collection tools in the study. First of all, proportional reasoning skill test was applied to 100 students. T test and ANOVA test were used for this test. In the second stage, clinical interviews were conducted with 30 students selected from all levels. In these interviews, the students were asked different problems selected from the skill test and they were asked to solve these problems using manipulatives. MathLearningCenter application was preferred manipulatively. When the data obtained in the research were analyzed, it was seen that the students used emotional response, data neglect, unit ratio, equivalent fraction strategies without using manipulatives. After using the MathLearningCenter application, the students gave up most of the previous strategies and preferred the unit rate strategy. It has been concluded that even if the proportional reasoning skill is not included in the primary school curriculum, it exists and can be developed in students in the early period.