Kanser hastalarına uygulanacak palyatif bakım uygulamalarına ilişkin bir araştırma
Examination of palliative care offered to cancer patients
  1. Tez No: 375510
  2. Yazar: SALİH AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE YILDIRIM ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Genel olarak tedaviye yanıt vermeyen hastalığı olan hastaların tüm bakımı paltayif bakım olarak tanımlanır. Ülkemizde sınırlı sayıda sağlık kurumunda palyatif bakım merkezi vardır. Bu çalışmada amacı sağlık kurumlarında palyatif bakım merkezi olmasının bu kurumlarda tedavi gören kanser hastalarının memnuniyetleri üzerine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla ülkemizdeki ve dünyada palyatif bakımın durumu incelenmiş ve literatür taramasının ardından bir anket formu hazırlanmıştır. Anket kanser hastalarının sağlık personeli memnuniyeti ile hastane memnuniyeti araştırmayı ve hastane ve personelden beklentilerini belirlemeyi hedeflemektedir. Bu anket Ankara'daki Devlet hastanelerinde tedavi gören 472 kanser hastası ile yüz yüze görüşmeler yapılarak uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre palyatif bakım merkezine sahip sağlık kurumlarında tedavi olan kanser hastalarının hastane ve hastane personelinden memnuniyet düzeyleri, palyatif bakım merkezi olmayan sağlık kurumlarında tedavi gören hastalardan daha yüksektir. Palyatif bakım merkezinde tedavi gören hastalar tedavi gördükleri sağlık kurumunu değiştirmeyi düşünmemekte, tedavi süresince tıbbi desteğin yanında psikolojik destek de almak istemektedirler. Tezin son bölümünde, analiz sonuçları dikkate alınarak Türkiye'de Uygulanabilecek Kurumsal Palyatif Bakım Modeli hakkında önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Palyatif Bakım, Hospis, Hasta Memnuniyeti, Kanser
Özet (Çeviri)
Palliative care can be defined as specialized medical care for people with serious illnesses aiming to provide patients with relief from the symptoms, pain, and stress of a serious illness in order to improve quality of life for both the patient and the family. The number of palliative care centers in Turkey is limited. The aim of this study is to investigate if the existence of a palliative care center in the hospital makes a difference on the hospital and healthcare giver satisfaction of terminally ill cancer patients. After a thorough literature survey and an extensive examination of palliative care systems in the world and in Turkey, a survey has been constructed. The survey questions relate to patient satisfaction with respect to healthcare providers and hospitals, in addition to questions exploring the expectations of the patients. 472 cancer patients participated in the survey from all public hospitals in Ankara. Empirical results indicate that having a palliative care center in the hospital positively impact hospital and healthcare provider satisfaction of the cancer patients. The patients who are in palliative care centers do not have an intention to switch to standard hospitals without any palliative care centers. Additionally they would like to receive psychological support during their treatment process. At the last part of the thesis an policy recommendations have been provided for Institutional Palliative Care Model has which can be administered in Turkey Key Words : Palliative Care, Hospice, Patient Satisfaction, Cancer