Hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler ve İMKB'de volatilite
Factors effecting share prices and volatility in ISE
  1. Tez No: 81797
  2. Yazar: M. ARCAN TUZCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Hisse senetleri, sermaye piyasalarında fon arz ve talebini karşılaştıran araçlardan birisidir. Piyasada işlem yapan gerek fon ihtiyacı olan işletmeler gerekse fon fazlası olan yatırımcıların kazançlarını maksimize edebilmeleri açısından hisse senetleri fiyatlarının gelecekte alacağı değerin tahmin edilebilmesi son derece önem kazanmaktadır. Hisse senetlerinin fiyatlarının tahmin edilebilmesi amacıyla yatırımcı ve analistler tarafından Temel Analiz, Teknik Analiz ve Rassal Yürüyüş Modeli gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ancak piyasalarda fiyatlar yalnızca bu gibi yöntemlerin sağladığı bilgiler ışığında oluşmamaktadır. Piyasalarda fiyatları etkileyen spekülasyon, manipülasyon ve içerden öğrenenlerin ticareti gibi borsa dışı faktörlerde bulunmaktadır. Borsa dışı bu faktörlerin varlığı, fiyatların olması gerekenden farklı değerler almasına neden olmaktadır. İşte hisse senedi piyasalarındaki rasyonel ve irrasyonel çok sayıda faktör, fiyatlarda değişimlere sebep olmaktadır. Ancak sermaye piyasaların yeterince derinleşemediği İMKB gibi borsalarda fiyat değişimleri çok daha şiddetli bir şekilde yaşanmaktadır. Geleceğe yönelik bazı olumlu göstergelerin varlığına rağmen, İMKB'de yapılan ölçümler sonucunda yüksek bir volatilitenin varlığına rastlanmaktadır. Söz konusu volatilitenin muhtemel sebepleri arasında siyasi iktidarsızlık, uzun vadede ekonomi ve mali piyasalardaki belirsizlik, piyasalarda talep 180yetersizliği, kurumsal yatırımcıların azlığı, yapısal sorunlar gibi çok sayıda faktör sayılabilir. Bu şekilde sıralanabilecek çok sayıda faktörün varlığına rağmen IMKB'de fiyatlarda yaşanan yüksek değişimin esas nedeni, hisse senedi piyasasının diğer piyasalar ve genel ekonomik sistemle yeterince ilişkili olmamasıdır. Temel değerlerle olan ilişkinin zayıflığı, hisse senedi fiyatlarının, piyasaya ulaşan resmi veya gayri resmi açıklamalar karşısında olması gerekenden çok daha fazla dalgalanmasına sebep olmaktadır. Bu durum da İMKB'yi genellikle finansal piyasalar ve ekonominin bütününden bağımız, spekülatörler ve manipülatörlerin elinde hareket eden çok değişken bir piyasa haline dönüştürmektedir. 181
Özet (Çeviri)
SUMMARY Share bonds are the means by which the demand and supply for the funds are met in the financial markets. The forecasting of the share prices is important for profit maximization both for the companies that are seeking funds and for the investors that are in excess of the funds. İn order to forecest share prices investors and analysts are using several methods such as: Financial Statement Analysis, Technical Analysis, Random Walk Teory. Nevertheless, market prices can not be analysed by only using the imformation provided by the methods stated above. This is because of the fact that there are other factors influencing the markets such as: speculation, manipulation and insider information trading. The existence of these“extra”stock exchange factors are affecting and therefore altering the“ideal”prices in the equilibrium. ; These rational and irrational factors are causing price changes in the stock markets. But these price changes are more heavily experienced in the stock markets such as İMKB where the financial markets are not developed Despite the existence of several positive indicators for the future, researches that are carried out on the İMKB are signalling the existence of a high volatility. Many factors - including: political instability, long term indefiniteness in the economical and financial markets, demend shortages, the lack of institutional investors, structural adjustment problems- can cause this volatility. Although the existence of the important number of causal factors the main reason for the high volatility experienced by the İMKB is due to weak relationship between the stock exchange market and other markets and the general 182economicial system. This weak relationship is making the share prices more vulnerable against the official and informal statements. This situation is altering the IMKB as a stock market that is independent from the financial markets making it a more volatile one, controlled by speculators and manipulators. 183