14-17 yaş elit bayan boksörlerde vücut yağ oranının denge ve bazı fiziksel özelliklere etkisi
The effect of body fat percentage on balance and some physical properties of 14-17 years old elite female boxers
- Tez No: 426917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, araştırma grubunu oluşturan Çankırı iline bağlı elit bayan boksörlerde vücut yağ oranlarının denge ve bazı fiziksel özelliklerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya spor yaşları en az 2 yıl olan 18 bayan sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Vücut kompozisyonu ölçümleri bölümlendirilmiş vücut analizi cihazı (TANİTA BC 418) kullanılarak yapılmıştır. Dinamik denge ölçümleri Lafayette Stability Platform (16020) ile yapılmıştır. Anaerobik güç hesaplaması için, dikey sıçrama değerleri ölçülmüş ve Lewis Anaerobik Güç formülü kullanılmıştır. Sonuç olarak, vücut yağ yüzdesinin denge ve bazı fiziksel özelliklere etkisi incelendiğinde anlamlı farklılıklar bulunamazken, vücut yağ yüzdesi yüksek olan sporcuların denge yeteneği değerlerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Araştırma grubumuzu oluşturan sporcuların vücut yağ oranları çok yüksek olmadığından önemli farklılıklar tespit edilememiştir. Ancak literatürdeki bilgilere ve çalışma sonuçlarına göre, vücut yağ oranının boksörlerin performansında ve denge seviyelerinde önemli bir etken olduğu, sporcu seçilirken vücut yağ oranı düşük kişilerin seçilmesiyle hem sportif performans hem de derece açısından önemli başarılar elde edilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of body fat percentage on balance and some physical properties of the female boxers who fights in Çankırı city. 18 female boxers, are participated in this study who at least boxing for 2 years. Body composition measurements were performed using a segmented body analyzer (TANİTA BC 418). For Dynamic balance measurements, Lafayette Stability Platform (16020) has been used. For calculation of anaerobic power, vertical jump measured values are used and calculated by Lewis Anaerobic Power formula. When the effect of body fat percentage on balance ability and some physical features investigated, we could not find a significant difference. It has been determined that the athletes, who has a higher body fat percentage, has lower balance values. Because of the research group's body fat percentage is not too high; there is not a significant difference. But according to the literature and the study results, it can be said that, body fat is an important factor on performance and balance of boxers and choosing the athletes who has lower body fat percentage will bring a good sportive performance and important success.