Uzun segment posterior enstrümentasyon ve füzyon uygulanan double major(lenke tip 3) adolesan idiopatik skolyozların radyolojik ve klinik sonuçları
Radiological and clinical results of double major (lenke type 3) adolescent idiopathic scoliosis using long segment posterior instrumentation and fusion
  1. Tez No: 818001
  2. Yazar: TAHİR MUTLU DUYMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
2000 ve 2008 yılları arasında posterior girişim ile uzun segment posterior enstrümentasyon ve füzyon uygulanmış, tümü lenke tip 3 double major adolesan idiopatik skolyoz olan hastalarımızın radyolojik ve klinik sonuçlarını literatür eşliğinde tartışmaktır. Vakalarımız 26 kişi, 21'i bayan, 5'i erkek, ameliyat yaş ortalaması 15 ± 2 (10-19), takip süresi ortalaması 60 ± 22 ay (19-94)'dır.Matüritenin değerlendirilmesinde kızların tamamında menarş görülmüş ve hastaların tümünde sekonder seks karekterleri gelişmiştir. Preoperatif radyolojik değerlendirmede, AP, lateral , traksiyon ve yatarak eğilme grafileri alındı. Büyüme potansiyeli açısından AP grafide risser ölçümü yapıldı. Koranal planda proksimal torakal, ana torasik(MT) ve lomber/torakolomber(L/TL) cobb açıları, Nash-Moe yöntemi ile lomber ve torakal apikal vertebra rotasyonları(AVR), lomber ve torakal apikal vertebra translasyonları(AVT), eğilme grafileri ile birlikte fleksibite oranları (%), santral sakral vertikal hat (CSVL) ile servikal 7 cismi arasını ölçerek denge ölçümü yapıldı. Sagittal planda kifoz, lordoz ve servikal 7'den hat indirilerek promontorium arası mesafe denge ölçümleri yapıldı. Lenke klasifikasyon sistemi kullanıldı. Erken postoperatif dönemde koranal torakal ve lomber korreksiyon oranları, kompansasyon, AVT ve AVR ölçüldü.Sagittalde kifoz, lordoz ve denge değerledirildi. Son kontrollerde, koranal ve sagittalde korreksiyon kayıpları ve denge değerlendirildi.Tüm vakalarda posterior girişim ile üçüncü kuşak enstrümentasyon sistemleri ve allogreft kullanarak uzun segment füzyon uygulandı.Son kontrollerde, SRS-30 formu dolduruldu. Enstrümentasyon ve füzyon proksimalde T2-T3 lerde, distalde L4-L5'ler arasında uygulanmış olup, füzyona katılan ortalama vertebra sayısı 14,5'dir.Radyolojik sonuçlarda preoperatif torakal cobb ortalaması 51 ± 8, lomber cobb ortalaması 44 ± 7, erken postoperatif torakal korreksiyon oranı ortalaması %73 ± 10, lomber/torakolomber korreksiyon oranı 77 ± 9, son kontrollerdeki korreksiyon kayıpları torakalde 3 ± 4, lomberde 5 ± 5 olarak ölçülmüştür. Koranalde planda bir vakada dekompasyon gelişmiştir. Sagittalde tüm vakalar denge sınırları içinde olup, kifoz ile lordoz ölçümleri normal sınırlar içinde bulundu. AVR preoperatif ortalaması torakalde 3,3, lomberde 2,8 olup erken ve son kontrollerdeki ölçümlerde anlamlı fark olmayıp korreksiyon oran ortalaması torakalde %46, lomberde %42 olarak ölçülmüştür. Komplikasyon olarak hiçbir vakamızda nörolojik defisit, psodoartroz ve derin enfeksiyon görülmedi. SRS-30 formunda ağrı ortalaması 4,1 ± 0,6, fonksiyon ve aktivite skoru ortalaması 3,6 ± 0,5, dış görünüm skor ortalaması 3,6 ± 0,6, ruh sağlığı skoru ortalaması 3,7 ± 0,7 ve uygulanan işlemden memnuniyet skoru ortalaması ise 4,2 ± 0,9 olarak ölçülmüştür. Sonuç olarak double major AİS'lerde tüm yapısal eğrilikler füzyona dahil edilmelidir. Bu tür vakalarda, posterior girişim ile tüm yapısal ergilikler füzyona dahil edilerek, uzun segment füzyon uygulanmalıdır. Bu yöntem ile koranalde anlamlı korreksiyon oranları elde edilmekde, dekompansasyon görülmemektedir ve iyi bir denge sağlanmaktadır. Sagittalde denge, kifoz ve lordoz parametreleri normal sınırlarda bulunmalıdır. Greft seçiminde allogreft kullanılarak yeterli füzyon elde edilmelidir ve otogreft kullanımına bağlı komplikasyonlardan kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The radiological and clinical results of our patients with Lenke type 3 double major adolescent idiopathic scoliosis to whom long segmental posterior instrumentation and fusion were applied via posterior approach between the years 2000-2008 are discussed with literature. The number of patients is 26 (21 female, 5 male), mean age of operation 15±2 (10-19), and mean duration of follow-up 60±22 months (19-94). Menarche in all female patients and development of secondary sex characteristics of all patients were sought for assessment of maturity. For preoperative radiological evaluation AP, lateral, traction and bending x-rays were taken. For the assessment of growth potential, risser measurement was done. On the coronal plane, proximal thoracic, main thoracic (MT), and lumbar/thoracolumbar (L/TL) cobb angles, by means of Nash-Moe method lumbar and thoracic apical vertebral rotations (AVR), lumbar and thoracic apical vertebra translations (AVT), by means of bending X-rays flexibility ratios (%), balance measurements by measuring between the distance between central sacral vertical line (CSVL) and cervical 7th vertebra were done. On the sagittal plane, kyphosis, lordosis and balance – by measuring the distance from 7th cervical vertebra to promontorium – were calculated. Lenke classification system was used. In the early postoperative period, coronal thoracic and lumbar correction ratios, compensation, AVT and AVR were measured. On the sagittal plane, kyphosis, lordosis and balance were evaluated. During the last follow-ups, coronal and sagittal correction losses and balance were evaluated. In all of the cases long segment fusion was applied by using third generation instrumentation systems and allograft via posterior approach. SRS-30 forms were filled in the last follow-up. Instrumentation and fusion were applied between T2-T3 proximally and between L4-L5 distally, mean vertebra number involved in fusion was 14.5. In the radiological results, preoperative thoracic cobb mean was measured as 51±8, lumbar cobb mean as 44±7, early postoperative correction ratio mean as %73±10, lumbar/thoracolumbar correction ratio as 77±9; in the last follow-up the correction losses were measured as 3±4 in the thoracal region, 5±5 in the lumbar region. Decompensation developed in the coronal plane in only one case. In the sagittal plane all cases were within balance limits and their kyphosis and lordosis measurements were found out to be within normal limits. The preoperative mean AVR were 3.3 in the thoracic region, 2.8 in the lumbar region. The correction ratios being 46% in the thoracic, 42% in the lumbar regions; there weren't significant difference in the measurements between early and last follow-ups. Neurological deficits, pseudarthrosis, and deep infections weren't observed in any of our patients. In the SRS-30 forms, pain average was measured as 4.1±0.6, function and activity score average as 3.6±0.5, appearance score average as 3.6±0.6, psychological health score average as 3.7±0.7, and operation satisfaction score as 4.2±0.9. As a result, all the structural curves must be included to the fusion in double major adolescent idiopathic scoliosis. In these patients, long segmental fusion must be applied to include all structural curves to the fusion via posterior approach. With this method, significant correction degrees and stability in coronal plane can be achieved and decompensation was not seen. In sagittal plane stability, kyphosis and lordosis parameters were found in normal range. Allografts must be used to achieve sufficient fusion, and complications due to the use of autografts should be avoided