Protection of the global climate regime as an obligation erga omnes
Bir erga omnes yükümlülük olarak küresel iklim rejiminin korunması
- Tez No: 818011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DİCLE ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küresel iklim değişikliği, aşırı hava olaylarının artan sıklığı ve yükselen deniz seviyelerinin yarattığı çevresel yıkıma ek olarak, su kaynaklarına erişimini, gıda üretimi ve güvenliğini, biyolojik çeşitliği ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Birleşmiş Milletler bu çevresel olguyu insanlığın ortak bir endişesi olarak kabul etmiştir. Böyle bir kabulün hukuki sonuçlarından biri, devletlerin iklim rejimini korumaya yönelik genel yükümlüğünün erga omnes bir nitelik kazanabileceğidir. Ancak, uluslararası hukukta erga omnes yükümlülüklerin ne olduğu ve nasıl tanımlandıkları açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu bağlamda, bu tez, uluslararası hukukta önerilen tanımlama yöntemlerini inceleyecek ve küresel iklim rejiminin korunmasının erga omnes bir yükümlülük olarak tanınması için bir temel oluşturmak üzere alternatif bir yaklaşımın benimsenmesi olasılığını araştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Global climate change, in addition to the devastation generated by the increasing frequency of extreme weather events and rising sea-levels, has been adversely affecting the access to freshwater resources, food production and security, as well as biodiversity and human health. United Nations has recognized this environmental phenomenon as a common concern of humankind, which is a part of the global commons law. One legal implication attached to such recognition is that the general obligation of States to protect the climate regime might acquire an erga omnes character. However, it is not entirely clear what obligations erga omnes entail and how they are identified in international law. In this context this thesis will examine the identification methods proposed in international law and further explore the possibility of the adoption of an alternative approach to establish a basis for the protection of global climate regime to be recognized as an obligation erga omnes.