Doğrudan öğretim modeline göre sürekli çevrimle sunulan kural ilişkisi öğretiminin az gören öğrencilerin saat kurallarını kazanmalarında etkililiği
The effectiveness of the rule relationship teaching which is offered with continuous cycle according to the direct instruction model in learni̇ng to the clock rules of students with low vision
  1. Tez No: 818036
  2. Yazar: FATMA BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bir kavramı, bilgi ya da beceriyi öğretmek amacıyla birçok farklı yöntem ve model temel alınarak öğretim süreçleri şekillendirilmektedir. Bu modellerin en önemlilerinden biri de 1960'ların ortalarında Engelmann, Becker ve Carnine tarafından geliştirilmiş olan Doğrudan Öğretim Modeli'dir (Altunay, 2008; Kuşdemir, 2014; Miller, 2002; Russell, 2003). Bu araştırmanın amacı, Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre sürekli çevrimle sunulan kural ilişkisi öğretiminin az gören öğrencilerin tam ve yarım saat kurallarını edinmelerinde ve sürdürmelerindeki etkililiğini belirlemektir. Bununla birlikte; Doğrudan Öğretim Modeli ile öğretimin, öğretim sona erdikten 7.,14. ve 21. gün sonra izleme etkisini, farklı materyallere ve durumlara genellemelerini ve Doğrudan Öğretim Modeli hakkında öğrencilerin, ailelerin ve öğretmenlerin görüşlerini belirlemeye yönelik sosyal geçerliliğini incelemek amaçlanmıştır. Tek denekli araştırma modellerinden denekler arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, araştırmaya katılan az gören öğrencilerin tam ve yarım saat kural ilişkilerini öğrenme düzeyleridir. Araştırmanın bağımsız değişkeni ise Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre sürekli çevrimle sunulan kural ilişkisi öğretimidir. Araştırma Ankara ilinde ikamet eden az gören; dikkatini 10 dakika sürdürebilme, basit sözel yönergeleri takip edebilme, 1-12 arası sayıları, üzerinde kavramını, akrep ve yelkovanı etiketleyebilme, tam ve yarım kavramlarına sahip olma önkoşullarını karşılayan, saat kural ilişkilerini edinmemiş, az gören ve ailesi tarafından çalışmaya katılmasına izin verilen üç öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma verilerini toplamak amacıyla, Başlama Düzeyi Oturumları, Öğretim Oturumları ve Öğretim Sonu Değerlendirme Oturumları Veri Toplama Araçları, Ön Test-Son Test Genelleme Aracı, Uygulama Güvenirliği Veri Toplama Aracı ve Sosyal Geçerlik Veri Toplama Aracı geliştirilmiş ve veriler toplanmıştır. Veriler analiz edilerek grafiksel olarak gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın bulguları, Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre sunulan kural ilişkisi öğretiminin, az gören öğrencilerin tam ve yarım saatlerin kural ilişkilerini edinmelerinde, öğretim sona erdikten sonra edindikleri beceriyi sürdürmelerinde ve farklı materyallere ve durumlara genellemelerinde etkili olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda 7., 14. Ve 21. günlerde öğretimin kalıcılığı devam etmiştir. Araştırmanın sosyal geçerlik verilerinden elde edilen bulgulara göre öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenlerden alınan görüşlerde öğretim sürecinden memnun kaldıkları sonucuna ulaşılmış ve sosyal olarak geçerli bulunmuştur. Araştırmanın bulguları ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmış, uygulamaya ve ileri araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to teach a concept, knowledge or skill, teaching processes are shaped based on many different methods and models. One of the most important of these models is the Direct Instruction Model developed by Engelmann, Becker and Carnine in the mid-1960s (Altunay, 2008; Kuşdemir, 2014; Miller, 2002; Russell, 2003). The aim of this study is to determine the effectiveness of rule relationship teaching, which is presented in continuous cycle according to the Direct Instruction Model, in acquiring and maintaining the full and half hour rules of students with low vision. With this; 7.,14. The aim of this study was to examine the follow-up effect after and 21 days, its generalizations to different materials and situations, and its social validity in determining the opinions of students, families and teachers about the Direct Instruction Model. One of the single-subject research models, multiple probe model with inter-subject probe trials was used. The dependent variable of the study is the level of learning the full and half hour rule relations of the students with low vision. The independent variable of the research is the rule relation teaching presented in a continuous cycle according to the Direct Instruction Model. Working in Ankara with low vision; Being able to maintain attention for 10 minutes, having listening skills, following simple verbal instructions, being able to label the numbers 1-12, the concept of on, the hour and minute hands, meeting the prerequisites of having the concepts of full and half, not acquiring clock rule relations, visually impaired (low vision) ) and three students who were allowed to participate in the study by their families. In order to collect research data, Data Collection Tools for Baseline Sessions, Teaching Sessions and Post-Teaching Evaluation Sessions, Pre-Test-Post-Test Generalization Tool, Application Reliability Data Collection Tool and Social Validity Data Collection Tool were developed and data were collected. The data were analyzed, presented graphically and interpreted. The findings of the study showed that the rule relation teaching presented according to the Direct Instruction Model is effective in the acquisition of the rule relations of the students with low vision in full and half hours, maintaining the skills they have acquired after the end of the instruction, and generalizing to different materials and situations. At the same time, the permanence of teaching continued on the seventh, fourteenth and twenty-first days. According to the findings obtained from the social validity data of the research, it was concluded that the students, parents and teachers were satisfied with the teaching process and it was found to be socially valid. The findings of the study were discussed in line with the relevant literature, and suggestions were made for practice and further research.