Decision-making process and risk analysis of agriculturalmarket economy in Turkey: A case study from kalecik regionwine producers
Türkiye'de tarımsal pazar ekonomisinde karar verme süreci ve risk analizi: Kalecik bölgesi şarap üreticileri örneği
  1. Tez No: 818081
  2. Yazar: ONUR KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. VLADİMİR VRECİON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tomas Bata University in Zlín
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bağ yetiştiriciliği doğu ve batı uygarlıklarında yüzyıllar boyunca önemli bir yer tutmuştur. Dünyada bağ ekim alanları ve bağ üretiminde azalma olmasına rağmen, ortalama verimde artış olduğu gözlenmektedir. Yakın geçmişte şarap endüstrisi oldukça bölünmüş bir durumdaydı. Yeni dünya ülkelerinin şarap endüstrisine girişiyle birlikte, şarap üretiminde ve verimliliğinde önemli artışlar yaşanmıştır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de şarap sektörünün önemini vurgulamak ve Kalecik Bölgesi'ndeki şarap üreticilerinin karar verme süreçlerini ve risk analizlerini değerlendirmektir. Multinomial Logistic Regresyon kullanılması araştırmanın ana metodolojisini oluşturmaktadır. Araştırma sonuçları, sosyal ve ekonomik faktörlerin şarap üreticilerinin karar alma süreçleri ve risk davranışları üzerindeki etkilerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cultivation of vine grapes has always been important in any century among eastern and western civilizations. Inspite of a decrease in the vineyard acreage and vine production in the world, there has been an increase in the average productivity. Wine industry in the near past was highly fragmented. There has been a considerable increase in wine production and productivity with the entrance of new world countries to wine industry. The aim of this research is to highlight the importance of wine sector in Turkey and to assess the decision-making process and risk analysis of wine producers in Kalecik Region. The use of multinomial logistic regression constitutes the main methodology of the research. Research results indicate the impacts of social and economic factors over decision-making process and risky behaviors of wine producers.