Bir grup türk çocuğunda dens invaginatus prevalansının radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological evaluation of the prevalence of dens invaginatus in a group of Turkish children
  1. Tez No: 818111
  2. Yazar: NUR ÖZGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ENES ODABAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dens invaginatus, dişin mine organının dental papilla içerisine doğru katlanması sonucu oluşan, hem süt hem daimi dişlenmede görülebilen bir dental anomalidir. Dens invaginatus sıklıkla rutin dental ve radyografik muayeneler sırasında fark edilir. Bu çalışmada; Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na Ocak 2018- Aralık 2021 yılları arasında 6-12 yaş aralığındaki başvuran çocuk hastalardan alınmış 7650 adet panoramik radyografi görüntüleri dens invaginatus varlığı açısından retrospektif olarak incelenmiştir. İncelenen 7650 hastaya ait panoramik radyografiden 785'inde dens invaginatus anomalisine rastlanarak prevalans %10,3 olarak tespit edilmiştir. Dens invaginatus görülen 785 hastanın %47,1'i kız, %52,9'unun erkek olduğu belirlenmiştir. İncelenen toplam 128734 dişin 2031'inde dens invaginatus saptanmıştır. Dens invaginatus saptanan diş prevalansı %1,6 olarak tespit edilmiştir. Dens invaginatus görülen 2031 dişin %92'sinde Tip 1, %7,4'ünde Tip 2, %0,6'sında Tip 3 dens invaginatus görülmüştür. Hastaların %80'inde bilateral olarak dens invaginatus görülmüştür. Rutin dental ve radyografik muayenelerde dens invaginatusun erken tespiti çürük oluşumunun önüne geçilmesi ve mevcut problemin daha konservatif çözülmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Dens invaginatus is a dental anomaly that can be seen in both primary and permanent dentition, resulting from the folding of the enamel organ of the tooth into the dental papilla. Dens invaginatus is often noticed during routine dental and radiographic examinations. In this study; 7650 panoramic radiography images taken from pediatric patients aged 6-12 years who applied to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry between January 2018 and December 2021 were retrospectively analyzed for the presence of dens invaginatus. Dens invaginatus anomaly was found in 785 of 7650 panoramic radiographs of 7650 patients, and the prevalence was determined as 10.3%. It was determined that 47.1% of 785 patients with dens invaginatus were female and 52.9% were male. Dens invaginatus was detected in 2031 of 128734 teeth examined. The prevalence of teeth with dens invaginatus was found to be 1.6%. Of 2031 teeth with dens invaginatus, 92% had Type 1, 7.4% had Type 2, and 0.6% had Type 3 dens invaginatus. Dens invaginatus was seen bilaterally in 80% of the patients. Early detection of dense invaginatus in routine dental and radiographic examinations is important to prevent caries formation and to solve the existing problem more conservatively.