Dijitalin izinde teknolojik dönüşümün yeni yüzü 'post dijital baskıresim'
The new face of technological transformation in the wake of the digital 'post digital printmaking'
- Tez No: 818145
- Danışmanlar: PROF. SAİME DÖNMEZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüz teknolojisinde üç boyutlu çıktı alınabilen yazıcılar ve bilgisayar ile kontrol edilen CNC cihazları geliştirilmiş, sanatçılar bu cihazlar ile kalıp şekillendirerek baskıresimler yapmışlardır. Kimi sanatçılar CNC cihazlar ile elde ettikleri kalıpları kullanarak geleneksel yöntemlerle benzer biçimde baskıresimler üretmiş, kimileri ise bu cihazların arka planındaki bileşenlerden faydalanarak üretim yapmışlardır. Bu çalışmada 1950'li yıllarda geleneksel baskıresim kurallarının değişmeye başladığı deneysel baskıresim, 1960'larda ilk örnekleri ortaya çıkan dijital baskıresim ve 2000'li yıllardan başlayıp günümüze kadar devam eden 3D yazıcılar, CNC cihazlar ve lazer aşındırıcılar gibi yeni teknolojileri kapsayan post dijital baskıresim incelenmiştir. Bu çalışma teknolojik altyapı, dijital baskıresim ve post dijital baskıresim ekseninde üç bölümden oluşacak biçimde ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde post dijital baskıresmin ana bileşenleri olan bilgisayar ve CNC teknolojilerinin gelişimi anlatılmıştır. İkinci bölümde deneysel dönem ve dijital baskıresim, sanatçı örnekleri üzerinden açıklanmış ve dijital teknolojiler doğrultusunda gelişen güncel sanat hareketleri baskıresim ile bağlantıları kurularak incelenmiştir. Son bölümde post dijital baskıresim ele alınmış ve bu alanda beş sanatçı incelenerek sonuca ulaşılmıştır. Bu çalışma ile baskıresim alanında post dijital teknolojilerinin etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's technology, three-dimensional printers and computer-controlled CNC devices have been developed, and artists have made prints by shaping molds with these devices. Some artists have produced similar prints with traditional methods using the molds they have obtained with CNC devices, while others have made production by making use of the components in the background of these devices. In this study, experimental printmaking, in which the traditional printmaking rules began to change in the 1950s, digital printmaking, the first examples of which emerged in the 1960s, and post-digital printmaking, which includes new technologies such as 3D printers, CNC devices and laser abrasives, which started in the 2000s and continued until today, were examined. This study has been handled in three parts on the axis of technological infrastructure, digital printmaking and post-digital printmaking. In the first part of the study, the development of computer and CNC technologies, which are the main components of post digital printmaking, is explained. In the second part, the experimental period and digital printmaking are explained through artist examples and contemporary art movements developed in line with digital technologies are examined by establishing their connections with printmaking. In the last chapter, post digital printmaking is discussed and five artists are examined in this field and the result is reached. With this study, it is aimed to reveal the effects of post digital technologies in the field of printmaking.