Atriyal mitral yetersizlikli hemodiyaliz hastalarında atriyal fibrilasyonu öngördürmede elektrokardiyografi parametreleri
Electrocardiography parameters in predicting atrial fibrillation in hemodialysis patients with atrial mitral insufficiency
- Tez No: 832502
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz (HD) hastalarında mitral yetersizliği (MY) ve atriyal fonksiyonel mitral yetersizliğini (AFMY) transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile değerlendirmek ve gruplandırmaktır. Ayrıca bu durumun tetikleyeceği atriyal fibrilasyonu (AF) da değerlendirmektir. AF, HD ve MY'si olan hastalarında sık görülür ve yüksek mortalite ile ilişkilidir. P dalga dispersiyonu (PWD), paroksismal AF'nin noninvaziv bir elektrokardiyografik (EKG) belirtecidir. HD hastalarında P dalga süreleri ve PWD etkileri tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada diğer amaç, maksimum P dalgası süresi (P max), minimum P dalgası süresi (P min), PWD, P yükseklik max, P yükseklik min ve P yükseklik Deltanın HD hastalarında paroksismal AF açısından etkisini değerlendirmekti. Materyal ve metot: Retrospektif çalışmaya haftada üç gün rutin HD (3/7 HD) giren TTE takibi olan ekojenitesi iyi olan 18 yaş üstü 160 (%55) erkek 133 (%45) kadın olmak üzere 293 hasta dahil edildi. Carpentier'in sınıflandırması kullanılarak TTE bulgularına göre MY yok/eser 157(%53), primer MY 40 (%13), ventriküler fonksiyonel MY (VFMY) 78 (%26), AFMY 18(%6) hasta çalışmaya alındı. Tüm hastaların temel demografik verileri, risk faktörleri, EKG ve TTE parametreleri tarandı. P max, P min, PWD, P yükseklik max, P yükseklik min ve P yükseklik Delta değerleri 12 derivasyonlu EKG'den analiz edildi. Bulgular: AFMY'li 18 hastanın 3/7 HD hastalarında sıklığı % 6, MY'si olan 3/7 HD hastalarda sıklığı %13'tü. AFMY grubunda 4 hasta orta ve üzeri ciddiyette MY mevcuttu ve 3/7 HD hastalarında sıklığı %1,3, MY'si olan 3/7 HD hastalarda sıklığı %2,9'tü. Hastalar AFMY ve non-AFMY olarak ayrıldığında P max (110.8 ± 16.7 vs. 100.9 ± 17.3, p=0.050) AFMY grubunda istatiksel olarak sınırda anlamlı ve PWD (54.1 ± 14.4 vs. 35.7 ± 15.3, p0.05). AFMY ve VFMY hastaları AF sıklığı açısından karşılaştırıldığında AFMY'de (12(%66) vs.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate and classify mitral regurgitation (MR) and atrial functional mitral regurgitation (AFMR) with transthoracic echocardiography (TTE) in hemodialysis (HD) patients. It is also to evaluate the atrial fibrillation (AF) that this condition will trigger. However, atrial fibrillation (AF) is common in patients with HD and MR and is associated with high mortality. P wave dispersion (PWD) is a noninvasive electrocardiographic (ECG) marker of paroxysmal AF. The effects of P wave duration and PWD in HD patients are not fully understood. Another aim of this study was to evaluate the effect of maximum P wave duration (P max), minimum P wave duration (P min), PWD, P height max, P height min and P height delta in terms of paroxysmal AF in HD patients. Materials and methods: A retrospective study included 293 patients, 160 (55%) men and 133 (45%) women, over 18 years of age with good echogenicity and TTE follow-up, who underwent routine HD (3/7 HD) three days a week were included. According to TTE findings using Carpentier's classification, there were 157 (53%) patients with no/mild MR, 40 (13%) primary MR, 78 (26%) ventricular functional MR (VFMR) and 18 (6%) patients with AFMR. Basic demographic data, risk factors, ECG and TTE parameters of all patients were scanned. P max, P min, PWD, P height max, P height min and P height Delta values were analyzed from 12-lead ECG. Results: The frequency of 18 patients with AFMY who went on 3/7 HD patients was 6%, and 13% in 3/7 HD patients with MR. In the AFMY group, 4 patients had MR of moderate or higher severity, and the frequency was 1.3% in 3/7 HD patients and 2.9% in 3/7 HD patients with MR. When patients were divided into AFMY and non-AFMY, P max (110.8 ± 16.7 vs. 100.9 ± 17.3, p=0.050) was in borderline statistically significant in the AFMY group, and PWD (54.1 ± 14.4 vs. 35.7 ± 15.3, p0.05). When AFMY and VFMY patients were compared in terms of AF frequency, AFMY (12(66%) vs.