Gurâbzâde Ahmed el-Bağdâdî'nin 'Akâidü'd-dîni'l-efham Şerhu Vasiyyeti'l-İmâmi'l-A'zam' adlı eserinin tahkîki ve incelenmesi
Edition critical and analysis of Gurâbzâde Ahmed Albagdâdî's work titled 'Akâidü'd-dîni'l-efham Şerhu Vasiyyeti'l-İmâmi'l-A'zam'
  1. Tez No: 818198
  2. Yazar: MOUSTAFA ALSHAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUD NEFİSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
İslam kültüründe şerh geleneğinin çok önemli bir yeri vardır. Bu nedenle, danışman ve hocalarımızla istişarenin sonucunda Kelâm alanında yazılmış, ama edisyon kritiği henüz yapılmamış mahtût bir eser olan“Akâidü'd-dîni'l-efham Şerhu Vasiyyeti'l-İmâmi'l-A'zam”adlı çalışmanın tahkik ve tahlilinin yapılması kararlaştırıldı. Bu eserde Ebû Hanîfe'nin bazı öğrencilerine yönelik vasiyyetleri şerh edilmiştir. Vasiyyetü'l-İmâmi'l-A'zam'ın birden çok şerhi yapılmıştır. Yapılan şerhler içinde ve bizim de tahkikini gerçekleştirdiğimiz Gurâbzâde Ahmed el-Bağdâdî şerhi çok önemli bir yere sahiptir. Her milletin iftihar ettiği bir kültürel birikimi vardır. Mensubu olduğumuz İslam milletinin kültürü içinde de tahkik edilmeye ve incelenip gün yüzüne çıkarılmaya muhtaç binlerce değerli el yazma eseri vardır. Bu el yazma eserleri telif etmekten maksat, sadece kütüphanelerde belirlenen rakamlarla bulundurulması değil, aksine yayımlanmaları ve bunlardan hedeflenen amacın gerçekleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Annotation tradition has a very important place in Islamic culture. For this reason, as a result of consultation with our advisors and teachers, we will try to analyze and analyze the work called“Akâidü'd-dîni'l-efham Şerhu Vasiyyeti'l-İmâmi'l-A'zam”, we decided which is a limited work written in the field of Kalam but whose edition has not been critiqued yet. In this work, the wills of Ebû Hanîfe for some of his students are annotated. More than one commentary of Vasiyyetü'l-İmâmi'l-A'zam has been made. The commentary of Gurâbzâde Ahmed el-Bağdâdî, which we have also verified, has a very important place among the annotations made. Every nation has a cultural heritage that it is proud of. There are thousands of valuable manuscripts in the culture of the Islamic nation, of which we belong, that need to be investigated, examined and unearthed. The purpose of copyrighting these manuscripts is not only to keep them in the determined numbers in the libraries, but also to publish them and realize the intended purpose from them.