Farklı bina grupları bağlamında obsidiyen işçiliği verileri: Aşıklı Höyük MÖ 8. bin yıl
Obsidian industry data coming from different building groups: 8th millenium BC Aşıklı Höyük
- Tez No: 818240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 510
Özet
Tarihöncesinde yaşamış olan insanların sıkı sıkıya bağlı olduğu taş aletler, topluluğun davranışları, seçimleri, beğenileri, kuralları, günlük aktiviteleri, yaşam pratikleri ve içlerinde yaşadıkları mekânları nasıl kullandıkları gibi bir dizi önemli soru hakkında doğrudan bilgi edinmemizi mümkün kılmaktadır. Bu çalışmadaki esas amaç Aşıklı Höyük topluluğunun, yerleşmenin geniş alanda kazısı yapılmış en geç tabakalarına denk düşen dönemde yaşanıldığı varsayılan dönüşümlerin yontmataş üzerinden sorgulanmasıdır. Topluluğun söz konusu süreci nasıl karakterize ettiği, yeni alışkanları, terk ettikleri alışkanlıkları ve sürdürdükleri alışkanlıklarının oldukça köklü bir gelenek olan obsidiyen işçiliğine yansıyıp yansımadığı ile ne ölçüde yansıdığının anlaşılması çalışmanın temel hedefi olmuştur. Yontmataş topluluğunun hammadde, teknolojik ve tipolojik analizleri aracılığıyla yerleşmenin bu en geç tabakalarında görülen mahallelerin ve mahalleleri oluşturan bina gruplarının yontmataş bağlamındaki kullanım benzerliklerini ve farklılıklarını konu edinen tez çalışmasında yalnızca istatistiksel bilgiler elde etmek değil aynı zamanda onu üreten ve kullananlar ile yaşadıkları mekânsal bağlama yaklaşmamız da amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chipped stone tools, to which prehistoric people were closely attached, allow us to learn directly about a number of important questions such as the behavior, choices, preferences, rules, daily activities, living practices and how they used the spaces in which they lived. The main purpose of this study is to investigate the transformations that the community of Aşıklı Höyük is assumed to have experienced in the period just before they abandoned the settlement, through chipped stone. The main objective is to understand how the community characterized this process, whether and to what extent their new habits, the habits they abandoned, and the habits they maintained were reflected in obsidian industry, a long-established tradition. Through the raw material, technological and typological analyses of the chipped stone assemblage, the thesis, which focuses on the similarities and differences in the use of the chipped stone in the context of the neighborhoods and the building groups that make up the neighborhoods, aims not only to obtain statistical information but also to approach the spatial context in which those who produced and used it lived.