Endonezya hac fonlarının İslam hukuku ve iktisadı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Indonesian hajj funds in terms of Islamic law and economics
  1. Tez No: 818251
  2. Yazar: ACHMAD SYARIF MAULANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Endonezya'da altyapı sektörünün doğrudan finansmanı için Hac fonlarının kullanımına ilişkin İslam hukuku, iktisadı ve finansmanı açısından analiz etmeyi amaçlanmıştır. Hac fonları, ülkenin altyapısının iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yardımcı olmak için potansiyel olarak kullanılabilecek ve toplumun geniş çapında uzun süreli faydalar sağlayabilecek fon kaynağıdır. Ancak bu tür düşünce özellikle toplum arasında çeşitli tepkiler almıştır. Bu çalışma, Endenozya Hac Mali Yönetim Ajansı tarafından Hac fonlarının yönetimine ilişkin kanunlar ve tarihsel veriler gibi devlet politikalarının analiz edilmesinin yanı sıra devlet altyapı projelerinde Hac yatırımlarına ilişkin genel durum incelemiştir. Ayrıca Hac fon yönetim sistemini benzer finansal kurumlarla ve Hac finansal yönetiminin diğer ülkelerle karşılaştırmasını da araştırılmıştır. Son olarak, Endonezya'nın dini, ekonomik ve sosyal bağlamında altyapı gelişimi için Hac fonlarının kullanılmasının etkisi değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler : yatırım, altyapı, hac fonu, Endenozya, İslami finans
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the Islamic law regarding the use of hajj funds for direct financing in the infrastructure sector in Indonesia. Hajj funds are a significant source of funding and have the potential to be used to help improve and expand the country's infrastructure, providing long-term benefits to the wider community. However, this policy has faced various rejections, especially among the public. This study involves analyzing state policies such as laws and historical data related to the management of hajj funds by the hajj finance management body, as well as identifying general principles of fiqh (Islamic jurisprudence) concerning hajj investment in state infrastructure projects. The study also compares the management system of hajj funds with similar financial institutions and compares the management of hajj finances with other countries. In the final part of this research, the impact of using hajj funds for infrastructure development is evaluated in the context of religion, economy, and society. Keywords : investation, infrastructure, hajj fund, Indonesia, islamic finance