The mediating role of selfobject needs and psychological needs on the relationship between attachment styles and codependency
Kendilik nesnesi ihtiyaçlarının ve psikolojik ihtiyaçların, bağlanma stilleri ve eşbağımlılık arasındaki ilişkide aracı rolü
- Tez No: 818409
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, bağlanma stilleri, eşbağımlılık, kendiliknesnesi ihtiyaçları aracılığı ile psikolojik ihtiyaç doyumu ve doyumsuzluğu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla yaşları 18-67 arasında değişen 219 katılımcıdan veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Üç Boyutlu Bağlanma Tarzı Ölçeği, Spann-Fischer Eşbağımlılık Ölçeği, Kendiliknesnesi İhtiyaçları Envanteri ve Psikolojik İhtiyaç Doyumunda Denge Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, endişeli bağlanmanın, eşbağımlılık ile yüksek oranda ilişkili olduğunu göstermiştir. Güvenli bağlanma ile psikolojik ihtiyaçların tatmini arasında pozitif bir ilişki bulundu; ayrıca kaçıngan bağlanma ve kendiliknesnesi ihtiyaçlarından kaçınma ile de. Daha sonra, psikolojik ihtiyaçların tatminsizliği ve eşbağımlılık yüksek oranda ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, arabuluculuk analizleri, kendiliknesnesi ihtiyaçlarına yönelik açlığın, bağlanma kaygısı ile karşılıklı bağımlılık arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini ortaya koydu. Aynı zamanda, özerklik ve yeterlilik ihtiyaçlarının tatmini ve tatminsizliği, bağlanma kaygısı ile karşılıklı bağımlılık arasındaki ilişkiye aracılık etmiştir. Tüm bulgular literatür çerçevesine göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between attachment styles, codependency, throught the mediation of selfobject needs and psychological need satisfaction and dissatisfaction. For this purpose, data were collected from 219 participants ages between 18-67. Three-Dimensional Attachment Style Scale, Spann-Fischer Codependency Scale, Selfobject Needs Inventory and Balanced Measure of Psychological Needs were used to gather data. Results indicated that anxious attachment is highly correlated with codependency. A positive correlation was found between attachment secure and satisfaction of psychological needs; also, in between avoidant attachment and avoidance of selfobject needs. Then, dissatisfaction of psychological needs and codependency found highly correlated. Furthermore, mediation analyses revealed that hunger for selfobject needs mediated the relationship between attachment anxiety and codependency. Satisfaction and dissatisfaction of autonomy and competence needs mediated the relationship between attachment anxiety and codependency. All findings were discussed according to the literature framework.