Yabancı dil öğretmenlerinin motivasyon düşüklüğüne sebep olan dışsal faktörler
External factors affecting foreign language teachers' demotivation levels
- Tez No: 818455
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PEÇENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ülkemizde üniversitelerin hazırlık sınıflarında çalışan yabancı dil öğretmenleri meslek yaşantıları boyunca farklı gerçeklikleri deneyimlemekte ve gündelik yaşantılarında öğretmenliğin başka boyutlarıyla baş etmek durumunda kalmaktadır. Bu çalışmada yabancı dil öğretmenlerinin motivasyonlarını düşüren dışsal faktörler, öğrenci, yönetici, iş yükü ve mesai saatleri, kullanılan ders malzemeleri ve çalıştıkların kurumların fiziksel imkanları bakımından ele alınmıştır. Devlet üniversitelerinde çalışan toplamda 37 yabancı dil öğretmeniyle görüşmeler yapılmış, veri toplama aracı olarak açık uçlu görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve doğrudan alıntılar eşliğinde sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda çalışma grubuna dahil edilen yabancı dil öğretmenlerinin motivasyonlarını en fazla düşüren faktörün öğrenci olduğu ortaya konmuştur. Bu faktörü sırasıyla yöneticilerin tavır ve tutumları, iş yükü çalışma saatleri ve ek görevleri, maaş, çalıştıkları kurumların fiziksel koşulları ve kullanılan ders materyalleri izlemektedir. Gelecekteki çalışmalarda, yabancı dil öğretmenlerinin motivasyonlarını düşüren faktörler farklı açılardan ele alınabilir, motivasyon düşürücü faktörler hakkında durum çalışmaları yürütülebilir ve olası çözümler ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
In our country, many language teachers experience different kinds of realities, and they have to deal with so many aspects of teaching in their daily lives. In this study, external factors affecting foreign language teachers' demotivation are discussed in terms of students, managers, workload and working hours, overall materials, and the facilities of the school that they are currently working at. Interviews were conducted with 37 teachers working in state universities, and semi-structured forms were used as the data collection tool. The data analyzed via content and descriptive analysis and the important parts of the data were quoted directly. As a result, the most demotivating factor of the study group is the student factor. The other factors affecting teachers' demotivation levels are as following: managers behaviors towards the teachers, their workload working hours and extracurricular activities, facilities, and the materials. For further research, demotivating factors can be studied independently, many case studies can be conducted and possible solutions to these problems can be addressed.