Hacettepe Halk Sağlığı Vakfı 'ilkyardım eğitim becerileri' hizmet içi eğitim programına ilişkin katılımcı görüşleri
The Participant opinions about in-service training program for 'first aid training skills' conducted by Hacettepe Public Health Foundation
  1. Tez No: 81845
  2. Yazar: Ü ŞEVKET BAHAR ÖZVARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Araştırma, Hacettepe Halk Sağlığı Vakfı'nın 1998-1999 yıllarında yürüttüğü“İlkyardım Eğitim Becerileri”hizmet-içi eğitimine katılan hekimlerin, survey(betimleme) yöntemi kullanılarak, katıldıkları bu kursun; planlama ve organizasyonuna, sürece, değerlendirmeye ve eğiticilerin niteliğine ilişkin görüşlerinin incelenmesinden oluşmaktadır. Hacettepe Halk Sağlığı Vakfi'nın, 1998-1999 yıllarında yürüttüğü“İlkyardım Eğitim Becerileri”hizmet-içi eğitim programına katılan hekimlerin görüşleri anket yoluyla toplanmıştır. Anket; kişisel bilgiler ve kursun planlama ve organizasyonuna, sürece, değerlendirmeye ve eğiticilerin niteliğine ilişkin beşli değerlendirme ölçeğindeki sorulardan oluşmuştur. Araştırmada örneklem seçilmemiş, araştırma evreni olarak tanımlanan; 1998-1999 yıllarında Hacettepe Halk Sağlığı Vakfı'nın düzenlediği 3 kurs programına katılan 36 hekimin tamamı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın sonunda, Hacettepe Halk Sağlığı Vakfı 'run yürüttüğü“İlkyardım Eğitim Becerileri”hizmet içi eğitim programının; planlama ve organizasyonuyla ilgili olarak; program öncesi kursiyerlerin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, kursiyerlerin programın amacı, içeriği ve organizasyonla ilgili bilgilendirilmesi ve görüşlerinin alınması, programın konusu ile ilgili materyal ve kaynak gönderilmesi ve programın fiziki şartlarının yeterli olması konularında bazı eksikliklerinin olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte; programın öğrenme-öğretme süreci, eğiticilerin niteliği ve değerlendirme açısından eksikliklerinin olmadığı ve öğrenme-öğretme süreci, eğiticilerin niteliği ve değerlendirme açısmdan pek çok olumlu özelliklere sahip olan bir eğitim programı olduğu sonucuna ulaşılmış ve eksikliklerin giderilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research examines, through the use of survey method, the opinions of physicians about the planning, organization, process, evaluation and quality of trainers in the“First Aid Training Skills”in-service training program they attended, which were conducted by Hacettepe Public Health Foundation between 1998-1999. The opinions of physicians who attended in-service training program for“First Aid Training Skills”conducted by Hacettepe Public Health Foundation between 1998-1999 were collected through a questionnaire. The questionnaire included questions about personal information together with questions about the planning and organization, process, evaluation and quality of trainers on a five level scale. A sample was not chosen and all 36 physicians enrolled in the three course programs conducted by Hacettepe Public Health Foundation between 1998-1999 were included in the study. The research concluded that, the in-service training program for“First Aid Training Skills”conducted by Hacettepe Public Health Foundation required some improvement in the area of planning and organization, such as identification of learning needs of participants, providing information to participants about the objective, content and organization of the program and getting their feedback, sending training materials and resources before the program begins and also amelioration of physical conditions were implicated. However, no deficiency was identified in the learnmg-training process of the program, quality of trainers and evaluation and it was concluded that the program has several positive aspects in the learning-training process of the program, quality of trainers and evaluation and recommendations were made for improvement of the overall program.