A roadmap for integration of smart grid technologies in oil and gas sector
Petrol ve gaz sektöründe akıllı şebeke teknolojilerinin entegrasyonu için yol haritası
- Tez No: 818519
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Şebekeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, akıllı şebeke teknolojilerini petrol ve gaz endüstrisine entegre eden şirketler için olası sonuçları incelemektedir. Küresel trendlerin kapsamlı bir analizine ek olarak, akıllı şebeke teknolojilerinin sektör üzerindeki potansiyel etkileri de ele alınmaktadır. Bu entegrasyonun etkileri SWOT analizi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, küresel etkiler, tehditler ve fırsatlar çerçeveleri PESTLE analizi ile incelenmektedir. Ayrıca ilgili uluslararası kuruluşlar ile ülkeler ve sektör devlerinin faaliyetleri incelenmiştir. Bu tez çalışmasında yapılan analiz sonuçlarına göre, bu entegrasyon çalışmaları, küresel enerji talebinin karşılanmasında, enerji kullanımının optimize edilmesinde, operasyonel verimliliğin artırılmasında ve çevresel etkilerin azaltılmasında önemli faydalar sağlamaktadır. Ayrıca bu çalışmalar kapsamında sektörün hızla değişen teknolojik koşullar ve yasal düzenlemeler, artan siber güvenlik kaygıları ve değişken piyasa koşulları gibi önemli zorluklarla karşı karşıya olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışması sonucunda elde edilen bulgular, akıllı şebeke teknolojilerinin sektöre başarılı bir şekilde entegrasyonu için dinamik bir yaklaşımla yedi adımlık bir yol haritası önermektedir. Bu tez sonucunda, akıllı şebeke teknolojilerinin entegrasyonu kapsamında petrol ve gaz endüstrisindeki olası fırsat ve tehditler geniş, akademik ve uygulamalı olarak sunulmuştur. Önerilen yol haritası, hızla dijitalleşen dünya koşullarında akıllı şebekeye yatırım yapacak sektör paydaşlarının çalışmaları için değerli bir kaynak olarak değerlendirilmektedir. Gelecekteki araştırma ve çalışmalar, akıllı şebeke teknolojilerini entegre etme maliyetlerini düşürmeye ve altyapı sorunlarını çözmeye yönelik çözümler üzerine olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the possible implications for companies integrating smart grid technologies into the oil and gas industry. In addition to a comprehensive analysis of global trends, the potential impacts of smart grid technologies on the industry are also addressed. The effect of this integration is evaluated using SWOT analysis. Furthermore, the global impacts, threats and opportunities frameworks are investigated with PESTLE analysis. In addition, the activities of relevant international organizations and countries and industry giants were examined. According to the results obtained from the analyzes in this thesis, these integration studies provide significant benefits in meeting global energy demand, optimizing energy use, increasing operational efficiency, and reducing environmental impacts. In addition, within the scope of these studies, it has been determined that the sector faces important challenges such as rapidly changing technological conditions and legal regulations, increasing cyber security concerns and volatile market conditions. The findings obtained as a result of the thesis study suggest a seven-step roadmap with an agile approach for the successful integration of smart grid technologies into the industry. As a result of this thesis, possible opportunities and threats in the oil and gas industry within the scope of integrating smart grid technologies have been presented broadly, academically, and practically. The proposed roadmap is considered a valuable resource for the work of industry stakeholders who will invest in the smart grid in the rapidly digitalizing world conditions. Future research and studies should be on solutions to reduce the costs of integrating smart grid technologies and solve infrastructure problems.