Green island energy management using solar and wind energies with storage systems
Depolama sistemleri ile güneş ve rüzgar enerjilerini kullanarak yeşil ada enerji yönetimi
  1. Tez No: 818528
  2. Yazar: MUSTAFA HASHIM NOAMAN NOAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADER JAVANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu bu tez, fotovoltaik paneller ve rüzgar türbinleri tarafından sağlanan şebeke dışı kontrol için bir enerji yönetimi stratejisi (EMS) sunar ve üç farklı depolama sistemi kullanır: elektrik pilleri, hidrojen üretim ve depolama sistemi (PHSS) ve hidrolik pompa depolama sistemi (HPS). Rüzgar türbinlerine ve fotovoltaiklere güç sağlayarak, çoğu yenilenebilir kaynağı en düşük maliyetle korumak için kullanılabilirler. Kayıtlı elektrik şarjı İstanbul Adalar'a tedarik yapan firma tarafından kullanılmıştır. Bu temelde, bu adalarda ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarının sayısını ve türlerini elde ettik ve sonuçları bulmak için Homer programlarını, PV Sol programlarını ve EES'yi kullandık. Homer programının sonuçlarına göre güneş panelleri ve rüzgar türbinleri tarafından sağlanan elektrik enerjisinin sırasıyla \%72,7 ve \%27,3 olduğu tespit edilmiştir. Güneş panellerinin kurulduğu yer adada fotovoltaik programı kullanılarak etüt edilen boş alanlar olup, bu alan için uygun alan 1.505,5 metrekaredir. Öte yandan, rüzgar hızı seviyesini etkileyebilecek pürüzlülük faktörlerinden kaçınmak için adanın deniz alanlarına rüzgar türbinleri kurulur ve önerilen sistem yılda yaklaşık 4075 kg/yıl üretebildiği için hidrojen üretmeye çalışır.Depolama sisteminde hidrolik pompa, sağlanan enerjinin \%26,61\%'ine katkıda bulunduğu için sistemin dengelenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kullanılan programlar için elde ettiğimiz ekonomik analiz sonuçlarına göre güneş enerjisi birim fiyatı 0,0643 ABD doları / kilovat-saat, rüzgar enerjisi için ise 0,29 ABD doları / kilovat-saat olarak hesaplanmıştır. Her türlü yenilenebilir enerji yönetim sistemi aracılığıyla çevreyi korumak ve fosil yakıtların enerji üretiminde kullanılmasından kaynaklanan olumsuz etkileri azaltmak ve çevreyi daha yaşanır hale getirmek, ayrıca kullanımı sonucunda elde edilen ekonomik faktördür. Bu kaynakların enerji üretiminde.
Özet (Çeviri)
This study presents an energy management strategy (EMS) for off-grid control provided by photovoltaic panels and wind turbines and uses three different types of storage systems batteries, hydrogen production and storage, and hydraulic pump storage (HPS) in order to make the most of the resources renewable available and minimum cost through PV and wind turbine operation.The registered electrical load was used by the company that supplies Istanbul Islands.On this basis, we obtained the numbers and types of renewable energy sources that would cover the electrical energy required in these islands, and using Homer software, PV Sol software, and EES to find the results. Through the results of the Homer program, it was found that the electrical energy provided by solar panels and wind turbines is 72.7\% and 27.3\%, respectively. Where the solar panels are installed in the empty spaces of the island, which were studied using the PV sol program, so that the suitable area for this field is 1,505.5 m3. As for wind turbines, they are installed in the marine areas of the island in order to avoid roughness factors that may affect the level of wind speed, and because the proposed system also works on producing hydrogen, as it can produce approximately 4075kg/yr, In the storage system, the hydraulic pump played an important role in stabilizing the system as it contributed 26.61\% of the supplied energy and through the results of the economic analysis that we obtained from for the programs used, the unit price for solar energy is 0.0643\$/kwh and for wind energy is 0.29\$/kwh. This study is an important contribution to the process of transitioning towards clean energy and the exploitation of available energies in nature, through an energy management system to preserve the environment and reduce the negative effects of fuel in energy production.