Diflubenzuron'un tatlı su midyelerindeki toksik etkileri
Toxic effects of diflubenzuron on freshwater mussels
  1. Tez No: 818539
  2. Yazar: AYŞENUR OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Diflubenzuron (C14H9ClF2N2O2), suda az çözünen, yapay olarak üretilen, kokusuz, beyaz renkli ve kristal yapıda bir kimyasal bileşiktir. Diflubenzuron, böceklerde kitin sentezini engelleyen bir insektisit olarak pek çok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Diflubenzuron, farklı pek çok ülkede insektisit olarak kullanılmasından dolayı tüm canlıların sağlığını olumsuz etkileyen ekolojik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada da ekotoksikolojik çalışmalarda model organizma olarak kullanılan tatlı su midyelerinde (Unio delicatus) diflubenzuronun olası toksik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Probit analiz yöntemi kullanılarak 96 saat sürelik ortalama öldürücü konsantrasyonu (LC50) (%95 güven aralığı) hesaplanmış ve 96 saatlik LC50 değeri 123,84 mg/L (87,97-166,15 mg/L) olarak saptanmıştır. 96 saatlik LC50 değerinin 1/10 ve 1/100'lük konsantrasyonları, subletal konsantrasyonlar olarak kullanılmış ve tatlı su midyeleri 48 saat ile 7 gün süreyle 1,24 mg/L ve 12,4 mg/L diflubenzurona maruz bırakılmıştır. Deney sonucunda tatlı su midyelerinin toplam hemosit sayısı, toplam antioksidan durumu (TAS), toplam oksidan durumu (TOS), dokularındaki süperoksit dismütaz (SOD), katalaz aktivitesi tayini (CAT) ve glutatyon peroksidaz tayini (GPx) düzeylerine etkisi belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre toplam hemosit miktar değerleri (THS/ml) DFB'ye maruz kalma sonucunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak önemli oranda bir artış göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Diflubenzurone (C14H9ClF2N2O2) is a synthetic chemical compound appearing in white with crystalline structure, having low solubility in water and odorless properties. In many countries, diflubenzurone is commonly used as an insecticide that inhibits chitin synthesis in insects. Since in many different countries, diflubenzurone is used as an insecticide, it is an ecologically important substance having negative effect on all other organisms' health. In different studies, it has been determined that diflubenzurone has a toxic effect on organisms living on land and in the air, especially aquatic organisms. In the present study, it was aimed to research the possible toxic effects of diflubenzuron in freshwater mussels (Unio delicatus), which is used as a model organism in ecotoxicological studies. LC50 values (95% confidence interval) for 96 hours were calculated using the probit analysis method and. estimated as 123.84 mg/L (87.97-166.15 mg/L). Concentrations of 1/10 and 1/100 of the 96 hours LC50 value were determined as sublethal concentrations and freshwater mussels were exposed to 1.24 mg/L and 12.4 mg/L concentrations of DFB for 48 hours and 7 days. As a result of the experiment, the effects of freshwater mussels on total hemocyte counts, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) levels in their tissues were determined. According to the results obtained, total hemocyte counts (THCs/ml) showed a statistically significant increase compared to the control group as a result of exposure to DFB (p0.05).