Perceived discrimination and depression among trans+ individuals: The mediating roles of cognitive emotion regulation and perceived social support
Trans+ bireylerde algılanan ayrımcılık ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve algılanan sosyal desteğin aracı rolleri
  1. Tez No: 818547
  2. Yazar: KAAN UTKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN MERAL ÖGÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma trans bireylerde algılanan ayrımcılığın depresyon üzerindeki etkisini ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin ve sosyal desteğin bu ilişkideki aracı rollerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla cinsiyet kimliğini trans+ (trans kadın, trans erkek, non-binary, genderqueer, genderfluid, bigender, agender) şemsiyesi altındaki cinsiyet kimliklerinden biriyle tanımlayan 18 yaşından büyük 112 katılımcıya ulaşılmıştır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Algılanan Ayrımcılık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Sonuçlar algılanan sosyal desteğin ve uyumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin algılanan ayrımcılık ile depresyon arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol oynadığını göstermiştir. Dahası, hangi bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin bu ilişkide aracı rol oynadığı araştırıldığında sadece“kabul etme”stratejisinin bu ilişkiyi anlamlı bir şekilde aracı ettiği bulunmuştur. Ayrıca, algılanan ayrımcılık ile depresyon arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu, algılanan ayrımcılık seviyesi arttıkça depresyon seviyesinin de arttığı görülmüştür. Bunun yanında, algılanan sosyal destek ile depresyon arasında ters bir ilişki olduğu, algılanan sosyal destek seviyesi arttıkça depresyon seviyesinin düştüğü gözlenmiştir. Son olarak, bulgular trans bireylerin ayrımcılığı bireysel olarak kendilerine yönelik algılamaktan daha çok kendi gruplarına yönelik algıladığını göstermiştir. Bulgular, başta Azınlık Stresi Modeli olmak üzere ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır. Çalışmanın bulgularının, trans bireylerin yaşadığı zorlukları dikkat çekeceği ve trans bireylerle terapötik çalışma yürütürken tedavi planlama noktasında faydaları olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of perceived discrimination on depression among transgender individuals and explore the mediating roles of cognitive emotion regulation strategies and perceived social support. A total of 112 participants, aged 18 and above, who identified with gender identities under the trans+ spectrum (including trans woman, trans man, non-binary, genderqueer, genderfluid, bigender, and agender), were reached. Data were collected using Demographic Information Form, Perceived Discrimination Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Cognitive Emotion Regulation Scale, and Beck Depression Inventory. The results of this study revealed that perceived social support and maladaptive cognitive emotion regulation strategies both significantly mediated the relationship between perceived discrimination and depression. Specifically, it was found that only the“acceptance”strategy significantly mediated this relationship among cognitive emotion regulation This study aims to examine the effects of perceived discrimination on depression among transgender individuals and explore the mediating roles of cognitive emotion regulation strategies and perceived social support. A total of 112 participants, aged 18 and above, who identified with gender identities under the trans+ spectrum (including trans woman, trans man, non-binary, genderqueer, genderfluid, bigender, and agender), were reached. Data were collected using Demographic Information Form, Perceived Discrimination Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Cognitive Emotion Regulation Scale, and Beck Depression Inventory. The results of this study revealed that perceived social support and maladaptive cognitive emotion regulation strategies both significantly mediated the relationship between perceived discrimination and depression. Specifically, it was found that only the“acceptance”strategy significantly mediated this relationship among cognitive emotion regulation strategies. Furthermore, a positive relationship was found between perceived discrimination and depression, indicating that as the level of perceived discrimination increased, the level of depression also increased. In addition, a negative relationship was demonstrated between perceived social support and depression, indicating that higher levels of perceived social support were associated with lower levels of depression. Finally, the findings of this study revealed that transgender individuals tend to perceive discrimination more strongly towards their own group, rather than perceiving it directed towards themselves as individuals. The findings are discussed within the framework of the Minority Stress Model. These findings are expected to raise awareness regarding the challenges experienced by transgender individuals and provide valuable clinical implications for treatment planning in working with transgender individuals.