Üniversite spor takımı sporcularının toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığıa maruz kalma ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü
Investigation of the moderating role of the self-compassion in the relationship between perceived gender discrimination and depression of university sports teams
- Tez No: 991301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Spor, gençler arasında sosyal katılımı teşvik etmek için çok değerli bir eğitim aracı olsa da özellikle de genç sporcuların maruz kalabilecekleri şiddet, ayrımcılık veya hoşgörüsüzlük gibi tehditlerle de karşı karşıyadır. Yapılan araştırmalara göre toplumsal cinsiyet ayrımcılığına ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalan kişilerde depresyon görülme olasılığı daha yüksektir. Üniversite öğrencileri, gelecekteki yöneticiler ve karar vericilerdir, bu nedenle depresyondan korunmak için psikososyal destek ve psikoeğitim programları geliştirilmelidir. Geçmiş araştırmalar, öz-şefkatin kişiyi depresyondan koruyucu bir rol üstlendiğini göstermektedir. Bu araştırma ile de öz-şefkatin üniversite spor takımı oyuncularının toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa maruz kalma ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkide aracı bir role sahip olup olmadığının bulunması amaçlanmıştır. Araştırmaya 18-27 yaşları arasında, 93'ü kadın, 110'u erkek 203 üniversite takım sporcusu katılmıştır. Katılımcıların branşları voleybol, basketbol, futbol ve Amerikan futboludur. Kadınların yaş ortalaması 20.43 iken erkeklerin yaş ortalaması 21.41'dir. Katılımcılara Öz-Duyarlık Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığına Maruz Kalma Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri çevrimiçi ortamda uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda erkeklerin genellikle kadınlardan daha yüksek öz-duyarlık seviyelerine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, toplumsal cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmanın katılımcıların depresyon seviyeleri üzerinde dolaylı bir etkisi olduğu gözlemlenirken, bu ilişkiye öz-duyarlık seviyesinin aracılık ettiği bulunmuştur. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığına maruz kalan sporcular daha yüksek depresyon ve daha düşük özduyarlık seviyelerine sahipken öz-duyarlık seviyesi yüksek katılımcıların genellikle daha düşük depresyon seviyelerine sahip oldukları da görülmektedir. Dolayısıyla, öz-şefkatin erken yetişkinlik döneminde gençleri depresyondan koruyabileceği ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığının olumsuz etkilerini azaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While sport is a valuable educational tool for fostering social participation among young people, it also faces threats such as violence, discrimination or intolerance that young athletes may be exposed to. Studies have shown that people who are exposed to gender discrimination and gender-based violence are more likely to develop depression. University students are future managers and decision-makers, so psychosocial support and psycho-education programs should be designed to protect against depression. Past research has shown that self-compassion plays a protective role against depression. This research aimed to determine whether self-compassion mediates the relationship between university sports team players' exposure to genderbased discrimination and their levels of depression. The study involved 93 female and 110 male college team athletes aged 18-27. The participants' disciplines were volleyball, basketball, football and American football. The average age for women was 20.43, while for men was 21.41. Participants were given the Self-Compassion Scale, the Gender Discrimination Exposure Scale and the Beck Depression Inventory online. Research has shown that men generally had higher levels of self-sensitivity than women. Also, while exposure to social gender discrimination was observed to have an indirect effect on participants' levels of depression, this relationship was mediated by the level of self-compassion. Athletes exposed to gender discrimination tended to have higher levels of depression and lower levels of self-compassion. In comparison, participants with higher levels of self-compassion were often shown to have lower levels of depression. Thus, it is believed that self-compassion can protect adolescents from depression in early adulthood and reduce the adverse effects of gender discrimination.