Mediating role of perceived social support in the relationship between internalized homophobia, depressive symptoms, and self-esteem among lgbti+ individuals
Lgbti+ bireylerde içselleştirilmiş homofobi, depresif semptomlar ve benlik saygısı arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin aracı rolü
  1. Tez No: 817063
  2. Yazar: BENGİ BALCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, LGBTİ+ bireylerde içselleştirilmiş homofobi, benlik saygısı ve depresif belirtiler arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin aracı rolünü incelemektedir. Heteroseksist ve cinsiyete yönelik ayrımcı tutumların toplumda oldukça yaygın olması, LGBTİ+'ların varoluş biçimleri konusunda kendilerini yanlış hissetmelerine neden olmaktadır. Bu ayrımcı ve damgalayıcı tutumlar LGBTİ+ bireyler tarafından içselleştirilmiş gibi görünmekte ve bu da içselleştirilmiş homofobi olarak kavramsallaştırılmaktadır. Literatürde içselleştirilmiş homofobinin depresyon ve benlik saygısı ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Toplumsal destek ve dayanışmanın, LGBTİ+ topluluğunun ruh sağlığı üzerinde ve tanınma ve eşitlik mücadelesinde önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla içselleştirilmiş homofobi, benlik saygısı ve depresyon arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin anlamlı bir rolü olabileceği varsayılmıştır. Bu hipotezi test etmek için 179 LGBTİ+ birey çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara İçselleştirilmiş Homofobi Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, algılanan sosyal desteğin içselleştirilmiş homofobi ile depresyon arasındaki ilişkide ve içselleştirilmiş homofobi ile benlik saygısı arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rolü olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma algılanan sosyal desteğin içselleştirilmiş homofobi, depresyon ve benlik saygısı arasındaki ilişkide anlamlı bir rolü olduğu teorimizi desteklemektedir. Eld edilen bulgular, algılanan sosyal desteğin içselleştirilmiş homofobinin depresyon ve benlik saygısı üzerindeki olumsuz etkisini azaltabileceği anlamına gelebilir. Bu noktada nedensel çıkarımlarda bulunmak mümkün olmadığından, bu olguları ve aralarındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the mediating role of perceived social support in the relationship between internalized homophobia, self-esteem, and depressive symptoms among LGBTI+ individuals. It is no surprise that the heterosexist and cisgenderistic attitudes are quite common among the society, rendering LGBTI+ people feel wrong about their mode of existence. These discriminating and stigmatizing attitudes seem to be internalized by LGBTI+ individuals, conceptualized as internalized homophobia. In literature, internalized homophobia was shown to be related to depression and self-esteem. It is also well-known that social support has a crucial part in the battle for recognition and equality, as well as in the mental health of the in LGBTI+ community. Thus, it was hypothesized that the perceived social support may have a role in the relationships among internalized homophobia, self-esteem, and depression. To test this hypothesis, 179 LGBTI+ individuals were included in the study. They were applied Internalized Homophobia, Beck Depression, Rosenberg Self-Esteem, and Perceived Social Support Scales. Results shown that perceived social support had a significant mediating role in the relationship between internalized homophobia and depression, and between internalized homophobia and self-esteem. In conclusion, this study supports our theory. This might mean that perceived social support may alleviate the negative influence of internalized homophobia on depression and self-esteem. As it is not possible to make causal inferences at this point, further analysis will be needed to better understand these phenomena and the relationship among them.