Bankacılıkta uyum riski ve regülasyon teknolojisi (Regtek) uygulamaları
Compliance risk and regulatory technology (Regtech) applications in the banking sector
- Tez No: 818546
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT PEHLİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Denetim ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kamu, özel, kâr amacı güden veya gütmeyen her kuruluş uyum riskine maruz kalmaktadır. Bir kuruluşun yasalara, yönetmeliklere, standartlara, iç politika ve prosedürlere uymamasından kaynaklanabilecek potansiyel kayıpları belirlemesi ve değerlendirmesi kurumun hem finansal kayıp hem de itibar kaybı yaşamaması için önemlidir. Özellikle 2008 finansal krizinden sonra düzenlemelerin yoğun olduğu bankacılık sektöründeki uyum riski yönetiminde teknolojinin daha fazla kullanılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bankacılıktaki düzenlemelerin artması, teknolojik gelişmeler ve açık bankacılığın yaygınlaşmaya başlaması RegTech sektörünün büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamıştır. Uyum, risk yönetimi, işlem izleme, yasal raporlama gibi çeşitli alanlarda çözümler üretilmesi uyum riski yönetimini kolaylaştırmış ve potansiyel kayıpları azaltmıştır. Bu çalışmada bankacılık sektöründe uyum riski ve denetimi, RegTech çözümleri ve uyum riski yönetiminde kullanım alanları değerlendirilmiştir. Bununla birlikte uyum riskinin bankacılık sektörüne maliyeti, bankalara verilen çeşitli cezalar, proaktif uygulamalar ve Wells Fargo vakası incelenmiş olup RegTech çözümlerinin uyum riski yönetiminin ayrılmaz bir parçası olması gerektiği, verilen ceza örneklerine bakıldığında finansal kayıpları önleyebileceği ve gelecekte dijital bankacılıkla birlikte kullanım alanlarının artacağı ve daha da yaygınlaşacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public, private, for-profit or not, every organization is exposed to compliance risk. It is important for an organization to identify and evaluate potential losses that may arise from non-compliance with laws, regulations, standards, internal policies and procedures, so that the organization does not experience both financial and reputational loss. Especially after the 2008 financial crisis, the need to use technology more in compliance risk management in the banking sector, where regulations are intense, has emerged. The increase in regulations in the banking sector, technological developments and the spread of open banking contributed to the growth and development of the RegTech sector. Developing solutions in various areas such as compliance, risk management, transaction monitoring and regulatory reporting has facilitated compliance risk management and reduced potential losses. In this study, compliance risk and auditing in the banking sector, RegTech solutions and usage areas in compliance risk management are evaluated. In addition, the cost of compliance risk to the banking sector, various fines given to banks, proactive applications and the Wells Fargo case are examined. It has been concluded that RegTech solutions should be an integral part of compliance risk management, that they can prevent financial losses when looking at the examples of fines and that their usage areas will increase and become more widespread in the future with digital banking.