The driver acceptance of intelligent speed adaptation systems in Türkiye and Israel: The utility of theory of planned behavior and prototype willingness model
Türkiye ve İsrail'de akıllı hız uyarlama sistemlerinin sürücü kabulü: Planlanmış davranış teorisi ve prototip isteklilik modelinin kullanılabilirliği
  1. Tez No: 818555
  2. Yazar: BERFİN TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN, PROF. DR. ORIT TAUBMAN-BEN-ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Trafik, Psychology, Traffic
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Aşırı hız, trafik güvenliği açısından evrensel bir sorundur. Son yıllarda trafik güvenliği sorunlarının çözümünde teknoloji daha önemli hale gelmiştir. Hız sorununun üstesinden gelmeye yönelik teknolojik gelişmelerden biri de akıllı hız uyarlama (AHU) sistemleridir. AHU sistemlerinin trafik güvenliğini artırdığı bulunmasına rağmen, sürücülerin araç kullanmadaki standart rolü bu sistemler tarafından zorlanmaktadır. Bu nedenle, AHU sistemlerinin uygulanması için sürücünün kabulü çok önemlidir. Bu çalışma, planlı davranış teorisine (PDT) ve prototip isteklilik modeline (PİM) dayanan bütünleştirici bir modelin kullanılabilirliğini incelemektedir. 334 Türk ve 359 İsrailli sürücü, çevrimiçi bir bağlantı aracılığıyla PDT ve PİM yapılarını içeren bir dizi anketi doldurmuştur. Verilerin analizinde yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Sonuçlara göre hem Türkiye hem de İsrail'deki sürücülerin en fazla akıl veren sistemi kabul ettikleri görülmektedir. Ayrıca sonuçlara göre, birleşik model, bilgilendirici sistemin sürücü kabulünü en iyi açıklarken, hem PİM hem de birleştirici model, hem Türkiye'de hem de İsrail'de destekleyici ve müdahale eden sistemlerin sürücü kabulünü PDT'den daha iyi açıklamaktadır. Birleşik model yapısal olarak iki ülke arasında farklılık gösterse de, her üç sistem için de Türkiye ve İsrail'de gerekçeli yol daha önemli gözükmektedir. Sonuçlar ve sonuçların katkıları ve sınırlılıklar ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Speeding is a universal problem for traffic safety around the world. In recent years, technology becomes more important to solving traffic safety problems. One of the specific technological advancements to overcome speeding problem is intelligent speed adaptation (ISA) systems. Although the ISA systems have been found to increase traffic safety, the standard role of drivers in driving a vehicle is challenged by these systems. Therefore, driver acceptance is essential for the implementation of ISA systems. The current study examines the utility of an integrative model based on the theory of planned behavior (TPB) and the prototype willingness model (PWM), which are two popular decision-making frameworks. A total of 334 drivers from Türkiye and 359 drivers from Israel completed a set of questionnaires regarding TPB and PWM constructs via an online link. The data was analyzed by using structural equation modeling. The results showed that the driver acceptance of informative type of ISA was the highest in Türkiye and Israel. Moreover, the integrative model explained driver acceptance of informative type of ISA the best whereas both PWM and the integrative model explained better the driver acceptance of supportive and intervening types of ISA than TPB in both Türkiye and Israel. Although the integrative model differed between two countries, the reasoned path seems to be more important in Türkiye and Israel for all three types of ISA. The findings, implications and limitations were discussed in the light of the literature.