Entelektüel sermayenin ölçülmesi ve bilgi teknolojilerinin entelektüel sermaye değerine etkisi, bir araştırma
A research on effective measurement of intellectual capital and the effect of intellectual capital on information technologies
- Tez No: 818631
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Entelektüel sermaye, bugün dünya çapında işletmelerin en değerli varlıklardan biridir. Maddi varlıklardan farklı olarak, entelektüel sermaye, bir işletmenin çalışanların bilgi ve becerileri, müşteri ilişkileri, ticari markalar, patentler, fikri mülkiyet hakları gibi maddi olmayan unsurlarını içermektedir. Bu varlıklar, bir işletmenin rekabet avantajını ve kârlılığını artırmak için hayati bir rol oynarlar. Ancak, bu maddi olmayan varlıkların doğru bir şekilde ölçülmesi zordur. Entelektüel sermayenin ölçülmesi, işletmelerin güncel ve gelecekteki performansını daha iyi anlamaya, yatırımlarını doğru yönlendirmeye ve değerlerini daha doğru takdir etmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, entelektüel sermayenin ölçülmesi ve raporlanması konusu, günümüz işletmelerinin en önemli gündem maddelerinden biridir. Bu çalışmada entelektüel sermayenin teorik açıdan incelenmesinin ardından, yeni yaklaşımlar doğrultusunda entelektüel sermayenin ölçülmesi ve raporlanması konusunda literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise özellikle bilgi teknolojilerinin firmaların entelektüel sermaye değerine etkisinin belirlenmesi konusunda ölçme ve raporlama önerileri sunulmuştur. Son bölümde ise entelektüel sermaye unsurlarının firma karlılığı üzerindeki etkisi panel veri analizi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intellectual capital is one of the most valuable assets of businesses worldwide today. Unlike tangible assets, intellectual capital includes the intangible elements of a business such as the knowledge and skills of employees, customer relations, trademarks, patents, intellectual property rights. These assets play a vital role in increasing a business's competitive advantage and profitability. However, these intangible assets are difficult to measure accurately. Measuring intellectual capital can help to better understand the current and future performance of businesses, direct their investments correctly, and appreciate their value more accurately. Therefore, the measurement and reporting of intellectual capital is one of the most important agenda items of today's businesses. In this study, after the theoretical examination of intellectual capital, a literature review was made on the measurement and reporting of intellectual capital in line with new approaches. In the third part of the study, measurement and reporting suggestions are presented, especially in determining the effect of information technologies on the intellectual capital value of companies. In the last part, the effect of intellectual capital elements on firm profitability was examined by panel data analysis method.