İş becerikliliği davranışının işe bağlanmaya etkisi: Sektör farklılığının rolü
The effect of job crafting behavior on work engagement: The role of sector diversity
  1. Tez No: 818659
  2. Yazar: MERVE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KERSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı iş becerikliliği ve işe bağlanma arasındaki ilişkiyi ele almaktır. Çalışmada iş becerikliliği davranışlarının işe bağlanma düzeyleri üzerindeki etkisi ve bu etkide sektör farklılığının düzenleyici rolü incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmında sırasıyla iş becerikliliği ve işe bağlanma kavramları açıklanmıştır. Daha sonra değişkenler arası ilişkiyi ele alan araştırmalar incelenmiş, araştırma modeli ve hipotezler oluşturulmuştur. Hipotezleri test etmek amacıyla Karaman ilindeki farklı sektörlerde faaliyette bulunan çalışanlar tercih edilmiştir. Bu doğrultuda kolayda örnekleme yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Veriler için anket tekniği kullanılmış ve 250 çalışandan anket verisi toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS, AMOS ve PROCESS Macro programları kullanılarak yapılmıştır. İstatiksel analizler yapıldıktan sonra iş becerikliliği davranışlarının işe bağlanma düzeylerini pozitif olarak etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca iş becerikliliğinin alt boyutları olan görev becerikliliği boyutunun, bilişsel beceriklilik boyutunun ve ilişkisel beceriklilik boyutunun işe bağlanma üzerindeki etkisinin pozitif ve anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Sektör açısından bakıldığında iş becerikliliği davranışlarının işe bağlanma düzeyine etkisinde kamu ve özel sektör farklılığının düzenleyici rolü olmadığı gözlenmiştir. Buna benzer olarak imalat ve hizmet sektörü farklılığı da iş becerikliliğinin işe bağlanma üzerindeki etkisinde düzenleyici rol üstlenmemiştir. Çalışmada bu bulgu dikkate alınmış, literatür ile karşılaştırma ve tartışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between job crafting and work engagement. In the study, the effect of job crafting behaviors on work engagement and the moderating role of sectoral difference in this effect was examined. In the theoretical part of the study, the concepts of job crafting and work engagement are explained respectively. Then, the studies dealing with the relationship between variables were examined, and the research model and hypotheses were formed. In order to test the hypotheses, employees operating in different sectors in Karaman province were preferred. In this direction, data were obtained by convenience sampling method. Survey technique was used for the data and survey data were collected from 250 employees. The data were analyzed using SPSS, AMOS and PROCESS Macro programs. After statistical analyses, it was determined that job crafting behavior positively affected work engagement. In addition, it was determined that the effect of task crafting dimension, cognitive crafting dimension and relational crafting dimension, which are the sub-dimensions of job crafting, on work engagement was positive and significant. In terms of sector, it was observed that sector difference (public and private) did not have a moderating role in the effect of job crafting on work engagement level. Similarly, the difference between manufacturing and service sector did not play a moderating role in the effect of job crafting on work engagement. These finding were taken into consideration in the study, and a comparison and discussion with the literature was made.