Düşük matematik başarısına sahip ilkokul 4. sınıf öğrencilerine uygulanan takım-oyun-turnuva tekniğinin kesirler başarısına etkisi
The effect of teams-games-tournaments technique applied to primary school 4th grade students with low mathematics achievement on fractions achievement
  1. Tez No: 818688
  2. Yazar: YASEMİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada işbirlikli öğrenme yöntemlerinden Takım-Oyun-Turnuva tekniğinin düşük matematik başarısına sahip ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin matematik dersi kesirler alt öğrenme alanındaki başarısına ve kalıcılığına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın deseni nicel ve nitel yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem ve açımlayıcı sıralı desendir. Araştırmanın nicel kısmında öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin Esenyurt ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 4. sınıf öğrencileri ile yapılan çalışmada hem deney hem de kontrol grubunda 16 öğrenci olmak üzere toplam 32 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırmanın nicel verilerini toplamak amacıyla,“Matematik Başarı Testi”ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan“Kesirler Başarı Testi”kullanılmıştır. Nitel verileri elde edebilmek için de araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerini analiz etmek için IBM SPSS 29.0 programı kullanılmış ve ilişkili örneklemler t testi, tekrarlı ölçümler için ANOVA, ilişkisiz gruplar t testi analizleri yapılmıştır. Nitel verilerin bulguları için içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularından elde edilen sonuçlara göre deney grubunun öntest-sontest ve kalıcılık testi puanları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ancak deney grubu ile kontrol grubunun öntest-sontest fark puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Buna rağmen deney grubunun aritmetik ortalamasında kontrol grubuna kıyasla daha fazla artış görülmüştür. Araştırmanın nitel verilerinden elde edilen bulgulara göre öğrencilerin çoğunluğu Takım-Oyun-Turnuva tekniği kullanılarak yapılan derslerin çok eğlenceli olduğunu, başka derslerde de Takım-Oyun-Turnuva tekniği kullanılmasını istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of Teams-Games-Tournaments technique, which is one of the cooperative learning methods, on the achievement and permanence of fourth grade students with low mathematics achievement in the fractions learning. Mixed method and explanatory sequential design, in which quantitative and qualitative methods are used together, were used in the research. In the quantitative part of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. Convenience sampling method was used in the research. In the study conducted with the 4th grade students of a public school in the Esenyurt district of Istanbul in the 2022-2023 academic year, a total of 32 students, 9 girls and 7 boys, were examined in both the experimental and control groups.“Fraction Achievement Test”developed by the researcher and“Mathematics Achievement Test”were used to collect the quantitative data of the research. A semi-structured interview form developed by the researcher was used to obtain qualitative data. IBM SPSS 29.0 program was used in the analysis of the quantitative data of the research and the paired sample t-test, repeated measures ANOVA and independent sample t-test were analyzed. Content analysis was used for the findings obtained from the qualitative data. According to the results obtained from the research findings, it was found that there was a significant difference between the pretest-posttest and retention test scores of the experimental group. However, it was determined that there was no statistically significant difference between the pretest-posttest difference scores of the experimental group and the control group. Despite this, there was an increase in the arithmetic mean of the experimental group compared to the control group. According to the findings obtained from the qualitative data of the research, the majority of the students stated that the lessons in which Teams-Games-Tournaments was used were very entertaining and that they wanted the Teams-Games-Tournaments technique to be used in other lessons.