Sağlık ekonomisi kapsamında kişilerin hastane tercihini etkileyen faktörlerin analizi: Bir alan araştırması
Analysis of factors affecting people's hospital preferences in health economics: A field study
- Tez No: 818704
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Günümüzde rekabet koşullarının ve aynı tür hizmet sunan kurumların artmasıyla birlikte kurumlar rakiplerine karşı farklılık sağlayarak tercih edilmek istemektedir. Kurumların tercih edilmek için hizmet talep eden kişilerin istek ve ihtiyaçlarını hızlı şekilde anlaması ve beklentilerine cevap vermesi gerekmektedir. Bu noktada kurumlar sundukları hizmetlerin kalitesini ve kurumsal imaj algılarını artırarak rakiplerine göre rekabet avantajı sağlamak için çaba harcamaktadırlar. Hizmet alanının insan sağlığı olması dolayısıyla sağlık kurumları hizmet sunarken daha fazla özen göstermekle yükümlüdürler. Bu araştırmada ilk olarak sağlık, sağlık ekonomisi, sağlık hizmetleri, hastane tercihi, kurumsal imaj ve hizmet kalitesi kavramları ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Konu ile ilgili literatür incelemesinin ardından kişilerin hastane tercihine etki eden faktörleri belirlemek için Tekirdağ il merkezinde yer alan sağlık kurumlarından hizmet alan 510 kişiye hastane ortamında anket formları uygulanarak veriler toplanmış ve istatistiksel yöntem ve tekniklerden frekans analizi, güvenilirlik analizi, Mann-Whitney-u testi, Kruskal Wallis testi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, yapısal eşitlik modelleri uygulanmış ve yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, kişilerin hizmet kalitesinin kurumsal imaj üzerinden hastane tercihine etkisi ve kurumsal imajın hizmet kalitesi üzerinden hastane tercihine olan etkisi açıklanmıştır. Hizmet kalitesinin kurumsal imaj üzerinden hastane tercihine doğrudan ve dolaylı etkilerinin olduğu ve benzer şekilde kurumsal imajın hizmet kalitesi üzerinden hastane tercihine doğrudan ve dolaylı etkilerinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Among the institutions providing the same type of service, the organization making a difference against their competitors is preferred in today's conditions of increasing competition. In order to be preferred, institutions need to quickly understand the requests and needs of people requesting services and respond to their expectations. At this point, institutions strive to gain a competitive advantage by increasing the quality of their services and their perception of corporate image. Since the service area is human health, health institutions are obliged to pay more attention while providing services. In this research, firstly, explanations were made about the concepts of health, hospital preference, corporate image and service quality. After the literature review, in order to determine the factors affecting the hospital preference of individuals, data were collected by applying questionnaires to 510 people who received service from health institutions in Tekirdağ city center in the hospital environment and frequency analysis, reliability test, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis Test, explanatory and confirmatory factor analysis and structural equation model analyzes were made and interpreted. The findings obtained from the research explained the effect of the service quality of the individuals on the hospital preference over the corporate image and the effect of the corporate image on the hospital preference over the service quality.