16-18 yaş arası amatör futbolcularda 10 haftalık kuvvet antrenmanlarının fiziksel performans parametlerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 818706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ SERİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı 16-18 yaş arası amatör futbolcuların 10 haftalık kuvvet egzersizlerinin fiziksel performans parametreleri olan denge, patlayıcı kuvvet, sürat, çeviklik, aerobik dayanıklılık parametrelerine olan etkisini incelemektir. Araştırma grubunu İstanbul amatör futbol kulübü Beylikgücü Spor Kulübü'nde aktif olarak futbol oynayan 40 kişi oluşturmuştur. Sporcular random atama ile 20 deney, 20 kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Araştırmaya katılan futbolcuların antropometrik ölçümler ve 30-15 IFT testi, T Çeviklik testi, 30 metre sürat testi, Durarak uzun atlama testi, Flamingo denge testi 10 haftalık kuvvet antrenmanlar öncesi ve sonrasında 2 kez tekrarlanmıştır. Verilerin dağılımının analizi için Shapiro-Wilk normallik analizleri yapıldı. Normal dağılım gösteren verilerin grup içi ön ve son test skorları arasındaki farklılığın belirlenmesi için Paired t Testi ve ANCOVA test protokolü kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 10-week strength exercises of amateur football players between the ages of 16-18 on the physical performance parameters of balance, explosive strength, speed, agility, aerobic endurance. The research group consisted of 40 people actively playing football in Istanbul amateur football club Beylikgücü Sports Club. Athletes were randomly assigned to two groups as 20 experimental and 20 control groups. Anthropometric measurements and 30-15 IFT test, T Agility test, 30 meters sprint test, standing long jump test, Flamingo balance test of the football players participating in the research were repeated twice before and after 10-week strength training. Shapiro-Wilk normality analyzes were performed to analyze the distribution of the data. Paired t-Test and ANCOVA test protocol were used to determine the difference between the pre- and post-test scores of normally distributed data.