Covid-19 pandemisinin Borsa İstanbul'da işlem gören işletmelerin faaliyet ve finansal kaldıraç dereceleri üzerine etkileri: Ampirik bir uygulama
The impacts of the Covid-19 pandemic on the operational and financial leverage ratios of companies traded on Borsa İstanbul: An empirical application
- Tez No: 818770
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ AKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
COVID-19 pandemisi, insan yaşamının ve faaliyetinin neredeyse her alanına etki eden, modern dünya yaşamındaki son dönemin en istikrarsızlaştırıcı olaylarından biri haline gelmiştir. Salgının küresel ekonomi için geniş kapsamlı sonuçları olmuş, arz ve talep dengelerinde daha önce görülmemiş etkiler ve olumsuzluklar yaratarak neredeyse tüm dünya ülkelerini farklı boyutlarda önlem çabasına sürüklemiştir. Zaman zaman yayınlanan haber ve bilimsel çalışmalarda, gerek her geçen gün doğayla temasımızın artması gerekse küresel ısınma gibi nedenlerden ötürü modern insanlığın daha önce karşılaşmadığı virüslerin varlığının açığa çıkması gibi sebepler nedeniyle yakın ya da uzak gelecekte yeni pandemilerin ortaya çıkabileceği uyarıları, insanlık için bilinmez ve ciddi yeni tehlikeler doğurmaktadır. Bu nedenle pandemi araştırmaları, politika yapıcılara, şirketlere ve halka pandemilerden kaçınmak, pandemiye hazırlanmak ve müdahale etmek konusunda elzem öngörüler ve bilgiler sağlamak hususunda önem arz etmektedir. Salgının yarattığı etkilerin gözlemlenmesinin yanı sıra bu etkilerin gelecekteki salgın ve problemlere karşın literatüre bir öngörü ve katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, salgının belirli ülkelerin genel ekonomik performansı üzerinde etkileri incelenerek, Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren ve BİST Sınai endeksi altında işlem gören 8 farklı sektöre ait 74 şirketin finansal, faaliyet ve birleşik kaldıraç derecelerinde meydana gelen değişimler ortaya koyulmaktadır. Elde edilen bulgular, COVID-19 pandemisinin söz konusu 74 şirketten 52'sinin finansal kaldıraç derecelerinde artış ve 40'ının faaliyet kaldıraç derecelerinde azalış meydana getirdiğini göstermektedir. Pandeminin yaygın bir etkisi olmamakla birlikte bu etkiler sektörden sektöre değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has become one of the most destabilizing events in modern world life, affecting almost every area of human life and activity. The pandemic has had far-reaching consequences for the global economy, creating unprecedented impacts in supply and demand balances, forcing almost all countries in the world to take different measures. Periodically published news and scientific studies warn that new pandemics may emerge in the near or distant future due to reasons such as the increasing contact with nature and global warming, which reveal the existence of viruses that modern humanity has not encountered before, posing unknown and serious new dangers for humanity. Therefore, pandemic research is important in providing essential insights and information to policymakers, businesses and the public on how to avoid, prepare for and respond to pandemics. In addition to observing the effects of the pandemic, it is aimed to provide a foresight and contribution to the literature against future pandemics and problems. In this study, the effects of the pandemic on the general economic performance of certain countries are examined, and the changes in the financial, operational and combined leverage ratios of 74 companies operating in Borsa Istanbul and traded under the BIST Industrial index belonging to 8 different sectors are revealed. The findings show that the COVID-19 pandemic increased the financial leverage ratios of 52 out of 74 companies and decreased the operational leverage ratios of 40. Although the pandemic did not have a widespread effect, these effects vary from sector to sector.